Jakie powinny być buty trekkingowe?

Be fit/Porady
Marta Marek
Jakie powinny być buty trekkingowe?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeśli lubisz wybierać się w trudno dostępne tereny, potrzebujesz specjalistycznych butów trekkingowych, które będą odznaczały się dużą przyczepnością i będą odporne na ciężkie warunki atmosferyczne oraz terenowe. Przeczytaj, jakie parametry uwzględnić przy wyborze obuwia do trekkingu. 

Obuwie trekkingowe to dobry wybór nie tylko w góry, ale również na dłuższe spacery po lesie, obóz wędrowny czy na chłodne dni w mieście. Przede wszystkim jednak buty trekkingowe powinny zapewniać komfort podczas ich noszenia po zróżnicowanym podłożu i na wymagających trasach. 

Materiał wysokiej jakości i właściwie dobrany rozmiar

Wygodne i wyprofilowane obuwie trekkingowe stanowi podstawę udanej pieszej wędrówki. Buty powinny być lekkie i wykonane z materiałów wysokiej jakości, takich jak skóra naturalna, lub wyprodukowane przy użyciu wodoszczelnych technologii. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na właściwie dobrany rozmiar obuwia. Buty trekkingowe nie powinny być za ciasne, ponieważ przy niskich temperaturach może być konieczność założenia grubszych skarpet, a po całodniowej wyprawie zmęczone nogi mogą również lekko puchnąć. Kobiece modele butów trekkingowwych mają zwykle niższe podbicie i węższą konstrukcję, aby były dobrze dopasowane do stopy. Szeroki wybór różnych modeli, zarówno damskich, jak i męskich, znajdziesz na stronie Brilu.pl.

Stabilizacja kostki 

Dobre buty trekkingowe posiadają zwykle membranę pokrywającą powierzchnię cholewki, która chroni stopy przed wilgocią i zapewnia im właściwą cyrkulację powietrza. Warto zwrócić uwagę również na podeszwę, która powinna cechować się miękkością oraz dużą przyczepnością. Obuwie trekkingowe ma za zadanie chronić Cię przed poślizgnięciem się na szlaku i stabilizować Twoje kostki podczas chodzenia i codziennej walki z trudnymi podejściami w górach. 

Dobór obuwia trekkingowego do pogody

Jeśli planujesz wędrówkę podczas ciepłych miesięcy, wybierz się na szlak w butach trekkingowych z naturalnej skóry licowej, które są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu w czystości. Warto zwrócić uwagę także na podeszwę, ponieważ modele uzupełnione o bieżnik zapewniają lepszą stabilność i przyczepność do podłoża. Niskie modele butów trekkingowych sprawdzą się na do noszenia na co dzień i na wyprawy letnie, ponieważ będą lżejsze i bardziej przewiewne. Z kolei obuwie z wysoką cholewką oraz o sztywnej konstrukcji lepiej zabezpiecza kostkę i staw skokowy podczas wymagającej wspinaczki. 

Jesienią i zimą należy zabrać ze sobą na szlak obuwie z nieprzemakalną powłoką, która zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza buta, a jednocześnie odprowadza nagromadzoną w środku wilgoć, przeciwdziałając nadmiernemu przepoceniu stóp. W przypadku niskich temperatur konieczna może być inwestycja w dodatkowo ocieplone buty, które są przystosowane do mrozów i wyposażone w specjalną podeszwę oraz odpowiednio wycięty bieżnik, ułatwiający poruszanie się po śliskim terenie.

Zdjęcie główne: unsplash.com/Mykola Makhlai

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak ćwiczyć na rowerze treningowym?
/
Jak ćwiczyć na rowerze treningowym?
Poznaj skuteczne metody treningu na rowerze stacjonarnym, które pomogą Ci zwiększyć wydolność i poprawić sylwetkę.
Polecamy