Stosuj się do tych rad, a unikniesz efektu jojo

Żyj zdrowo
Anna Jastrzębska
Stosuj się do tych rad, a unikniesz efektu jojo
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Efektu jojo obawia się każda osoba, która próbuje zrzucić nadprogramowe kilogramy. Nie dość, że samo schudnięcie jest już nie lada wyzwaniem, to jeszcze trzeba się liczyć z powrotem do poprzedniej wagi, a nawet z jej znacznym wzrostem w porównaniu ze stanem pierwotnym. Efektu jojo można jednak uniknąć. W jaki sposób?

Czym jest efekt jojo?

Efekt jojo to ponowne przybieranie na wadze po zastosowaniu diety odchudzającej. Może on występować wielokrotnie. O efekcie jojo mówimy, gdy po 5 latach od zakończenia odchudzania, masa ciała zwiększa się o ponad 5% osiągniętej wagi.

Przyczyny efektu jojo

Powstawanie efektu jojo może mieć kilka przyczyn. Przede wszystkim jest to brak konsekwencji w odchudzaniu. Po zakończeniu odchudzania znaczna część osób wraca do poprzednich (niekoniecznie zdrowych) nawyków żywieniowych i siedzącego trybu życia. To znak dla organizmu, że musi gromadzić zapasy na kolejny „okres głodu” i tym sposobem dochodzi do zwiększenia masy ciała. Dodatkowo podczas stosowania diet niskokalorycznych zwalnia proces przemiany materii. Niebagatelny wpływ ma również brak ruchu oraz nawyk podjadania między posiłkami. 

Jak uniknąć efektu jojo?

1. Skontaktuj się z dietetykiem

Wizyta u dietetyka pozwoli Ci na poznanie wszystkich potrzeb Twojego organizmu. Specjalista dobierze Ci dietę, dzięki której dostarczysz wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Weźmie również pod uwagę Twój tryb życia, przebyte w rodzinie choroby oraz poziom aktywności fizycznej. 

2. Pamiętaj o regularnym spożywaniu posiłków

Kluczem w prawidłowej diecie jest jedzenie o regularnych porach. Trzymaj się zasady „mniej, ale częściej” i spożywaj w ciągu dnia 5–6 posiłków. Dzięki temu pozbędziesz się ataków głodu i nie będziesz sięgać po śmieciowe jedzenie i słodycze. 

3. Nie zapomnij o piciu wody

Aby dobrze nawodnić swój organizm, należy pić 1,5 l wody dziennie. Wtedy organizm nie będzie zatrzymywał wody wewnątrz i Twoja waga zacznie spadać. Najlepiej sprawdzi się woda niegazowana. Unikaj dosładzanych soków lub wód smakowych, które zawierają w sobie ogromne ilości cukru. 

4. Pozwalaj sobie na odrobinę luzu

W trakcie odchudzania bardzo ważną rolę odgrywa nasza psychika. Jeżeli zdarzy Ci się w piątek wieczorem wyjść ze znajomymi na piwo i pizzę – nie obwiniaj się. Takie okazyjne odstępstwa od diety nie zaważą na jej efekcie końcowym. Najważniejsze, by po takich wyjątkowych okazjach wracać do zaleceń dietetyka. 

5. Łagodnie wychodź z diety

Po zakończeniu diety nie rzucaj się łakomie na wszystkie rzeczy, których nie można było jeść podczas odchudzania. Stopniowo wprowadzaj nowe dania, które nie znajdowały się w Twojej diecie. Zbyt gwałtowny powrót do starych nawyków z pewnością zakończy się efektem jojo. 

6. Zachowaj zdrowe nawyki żywieniowe

Zakończenie diety nie oznacza, że od teraz możesz znowu jeść wszystko. Wprowadź zdrowe nawyki do swojego stałego jadłospisu: białe pieczywo zastąp ciemnym, a śmietanę – jogurtem. Nie oznacza to, by całkowicie zrezygnować ze słodyczy i fast foodów. Takie małe nawyki pozwolą Ci jak najdłużej cieszyć się nową wagą i uniknąć efektu jojo.

7. Nie zapomnij o aktywności fizycznej

Uprawianie sportu to najprostszy sposób na uniknięcie efektu jojo. Z pewnością bez problemu znajdziesz dyscyplinę, która sprawi Ci mnóstwo radości, zapewni kondycję i zdrowie. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Buty do jazdy sportowej po bezdrożach – poznaj te modele
/
Buty do jazdy sportowej po bezdrożach – poznaj te modele
Odpowiedni strój na offroadową jazdę jest absolutną podstawą. Co zaś z butami? Oto kilka ciekawych i rozsądnych cenowo propozycji!
Polecamy