Artykuł sponsorowany
Wiosna zbliża się coraz większymi krokami, a słoneczne dni i rozśpiewane ptaki sugerują, że jest już za rogiem. Ciepłe miesiące to czas rekreacji na świeżym powietrzu, między innymi jazdy na rowerze. Kolarze już nie mogą się doczekać pierwszej jazdy w sezonie, jednak zanim ona nastąpi, trzeba przygotować swoje dwa kółka do trasy. Oto rzeczy, o które musisz zadbać, przygotowując rower na wiosnę.
Pierwszym krokiem w przygotowaniach do sezonu rowerowego jest dokładne oczyszczenie pojazdu z warstwy kurzu, brudu i pyłu powstałej w zimie. Możesz wykorzystać do tego celu ciepłą wodę z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub specjalnego szamponu do karoserii samochodowej. Namoczoną ściereczką delikatnie umyj ramę roweru, a następnie spłucz środek myjący czystą wodą. Żeby uniknąć korozji czy uszkodzeń ramy wywołanych marznącymi kroplami wilgoci, po myciu bardzo dokładnie osusz rower. Możesz w ciepły, słoneczny dzień pozostawić do na kilka godzin na słońcu lub wykorzystać do suszenia chłonne, bawełniane ręczniki i papier kuchenny.
Po długim okresie bezruchu przez zimę może się okazać, że rower nie jest dokładnie w takim stanie, w jakim był pozostawiony jesienią. Smar na łańcuchu może stracić swoje właściwości przez kurz lub zimno w garażu albo piwnicy, dlatego przed wyruszeniem na pierwszą przejażdżkę, warto to sprawdzić. Pokrycie łańcucha rowerowego warstwą świeżego smaru na pewno nie zaszkodzi.
Przy zmianach temperatury również przewody przy hamulcach tracą swoje napięcie i mogą utrudniać hamowanie, zwłaszcza w trudnych warunkach. Skontrolowanie stanu hamulców oraz ich skalibrowanie to po zimie konieczność.
Ostatnim elementem, na jaki trzeba zwrócić uwagę przy kontroli stanu roweru są światła. Lampy mogły zamoknąć, zepsuć się przez zużycie lub rozładować przez brak baterii albo światła słonecznego. Jeśli zauważysz, że światła przy rowerze nie działają, jak najszybciej kup nowy zestaw lampek rowerowych. Odpowiednie oświetlenie roweru podczas jazdy jest szczególnie istotne podczas pierwszych jazd, kiedy jeszcze stosunkowo wcześnie robi się ciemno. Wtedy na wieczornych przejażdżkach lampy bezwzględnie muszą być sprawne.
Dzieci i nastolatki bardzo szybko rosną, przez co często okazuje się po zimie, że na rowerze, który jeszcze latem był odpowiedni, teraz podczas jazdy uderzają kolanami o łokcie. O ile rowery dla dorosłych są zazwyczaj inwestycją na długie lata, rower młodzieżowy albo dziecięcy, posłuży tak naprawdę zaledwie na kilka sezonów. Być może to już czas, aby kupić dziecku nowy, większy rower, a stary wydać młodszemu rodzeństwu lub kuzynostwu? Dzieci w wieku szkolnym często potrzebują przejściowego rozmiaru roweru, między dziecięcym a młodzieżowym. Warto wziąć pod uwagę, że jest to zakup prawdopodobnie na krótki okres, dlatego, jeśli Twoja pociecha nie ma młodszego rodzeństwa, dobrze jest mieć w otoczeniu kogoś, kto takiego roweru będzie niedługo potrzebować.
Jazda na rowerze to ogromna przyjemność, sposób na relaks, podniesienie poziomu swojej aktywności fizycznej, a także przyjazna dla środowiska forma transportu po mieście. Już w pierwszych dniach wiosny możesz ruszyć na przejażdżkę jednośladem, pod warunkiem, że zawczasu odpowiednio go przygotujesz.
Fot.: Dakota Corbin/unsplash.com