Jak dopasować narty?

Be fit/Porady
Magdalena Gawior
Jak dopasować narty?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zbliża się sezon zimowy, a wraz z nim rekreacyjne i sportowe wypady na narty. Aby bezpiecznie korzystać ze stoku i ułatwić sobie opanowanie technik zjeżdżania, warto wybrać odpowiedni sprzęt. Narty powinny mieć optymalną długość – a żeby ją poznać, należy wziąć pod uwagę poziom zaawansowania, wzrost i płeć osoby, która ma z nich korzystać.

Dlaczego odpowiednia długość nart jest ważna?

Jeżdżenie na nartach to coraz popularniejszy sport, który znajduje swoich fanów w każdej grupie wiekowej. Z tego powodu w wielu sklepach sportowych możesz bez problemu znaleźć przeróżne modele nart, a przy stokach bardzo często da się wypożyczyć specjalistyczny sprzęt. Warto jednak wiedzieć, jak wybrać ich długość, ponieważ odpowiednio dobrane narty są gwarancją bezpieczeństwa i dobrej zabawy. Przede wszystkim, zarówno za długie, jak za krótkie modele mogą zwiększać ryzyko kontuzji i wypadków. Z kolei prawidłowo dobrany sprzęt umożliwia czerpanie większej przyjemności z jazdy i sprzyja doskonaleniu techniki.

Jak dobierać długość nart?

Długość nart należy dobierać, biorąc pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest poziom zaawansowania narciarza. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym zimowym sportem, poleca się wybierać narty nawet o 15-20 centymetrów krótsze od wzrostu. Oznacza to, że wbrew królującemu w ubiegłych dziesięcioleciach przekonania, narty nie powinny być „jak najdłuższe”. Wręcz przeciwnie! To krótsze deski sprawiają, że łatwiej jest opanować podstawy, zmniejsza się przy nich również ryzyko wypadków. Również płeć ma wpływ na wybór długości nart. Kobiety powinny decydować się na modele sięgające im mniej-więcej do brody (w przybliżeniu 20 centymetrów krótsze od wzrostu), a mężczyźni – na deski sięgające im do nosa (około 15 centymetrów krótsze od wzrostu). 

Odstępstwa od ogólnych zasad wyboru długości nart

Istnieją okoliczności, w których należy nieco zmodyfikować ogólne zasady wyboru długości nart, które przedstawiliśmy powyżej. Na przykład, duża masa narciarza powinna wiązać się z wybraniem dłuższego modelu nart (najlepiej o około 5 centymetrów), a bardzo niska waga – z postawieniem na krótsze deski (również najlepiej o mniej-więcej 5 centymetrów). Także preferencje dotyczące sposobu jazdy mogą wpłynąć na rodzaj sprzętu. Osoby zaawansowane, które praktykują szybką jazdę, powinny postawić na dłuższe narty, które w tym wypadku nie będą przeszkadzać, a wręcz mogą zapewnić większą stabilność. Z kolei narciarze, którzy nie czują się jeszcze zbyt pewnie na stoku albo zdecydowanie częściej wybierają krótkie trasy, powinni zdecydować się na krótsze modele nart. Wpływać na sprzęt będzie również styl jazdy – narty do zjazdów slalomowych powinny sięgać narciarzom do brody, a narty gigantowe – być równe ze wzrostem narciarza.

Fot.: Glade Optics/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Nie lubisz swojego biustu? Rozważ plastykę piersi
/
Nie lubisz swojego biustu? Rozważ plastykę piersi
Czy zastanawiałaś się kiedyś nad zmianą wyglądu swojego biustu? Może masz kompleksy związane z jego rozmiarem lub kształtem? Jeśli tak, to plastyka piersi może być rozwiązaniem, o którym warto rozważyć.
Polecamy