Girl power

Iga Świątek – przełomowe momenty w karierze

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Igę Świątek kojarzą chyba wszyscy, nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Niewątpliwy sukces, który osiągnęła 20-latka, można spokojnie porównać do początków kariery Agnieszki Radwańskiej. Oto najważniejsze momenty w karierze polskiej tenisistki.

Iga Świątek na szczycie!

Iga Świątek znajduje się w światowej czołówce gwiazd tenisa. Mimo młodego wieku osiągnęła naprawdę wiele, a mimo to pozostała skromną dziewczyną z sąsiedztwa. Sponsorzy prześcigają się, aby rozpocząć współpracę z tenisistką. Nic dziwnego, z racji swojego wielkiego talentu i młodego wieku wzbudza spore zainteresowanie portali internetowych i gazet na świecie. Zacznijmy od początku: kiedy świat usłyszał o Idze z Raszyna?

Od zawsze Iga Świątek związana była z takimi klubami jak Legia, Warszawianka czy Mera, w których pięła się po szczeblach kariery.

Już jako 13-latka wygrała mistrzostwo Polski na kortach Legii. Mimo tego, że rywalizowała ze starszymi dziewczynami, pobiła je w singlu, deblu i mikście. Ten przełomowy moment pokazał Idze, że może sięgać wyżej i trudno było ją już zatrzymać.

W wieku 15 lat znalazła się na juniorskiej wersji Wielkiego Szlemu. Młodziutka tenisistka już wtedy rządziła na korcie, powalając swoje przeciwniczki mocnymi serwisami.

W 2016 roku doszła do ćwierćfinału juniorskiego French Open, aby za chwilę w towarzystwie Stefani Rogozińskiej-Dzik i Mai Chwalińskiej wygrać Fed Cup (drużynowe mistrzostwa świata dla juniorów).

Po serii sukcesów Iga nabawiła się pierwszej poważnej kontuzji stawu skokowego, w wyniku czego straciła sezon. Jednak ta chwila słabości zmotywowała ją do dalszych sukcesów. W kolejnym sezonie wróciła sprawna. Chciała udowodnić przede wszystkim sobie, że może osiągnąć wszystko!

W 2018 roku powróciła w wielkim stylu i triumfowała na Wimbledonie. Mówi się, że londyńskie korty są wyjątkowo szczęśliwe dla polskich tenisistek. Wielkie turnieje wygrywały tam już Ula i Agnieszka Radwańskie, a także Aleksandra Olsza.

Po tej wygranej Polacy wprost oszaleli na punkcie Igi Świątek, wszystkie gazety rozpisywały się o niewątpliwym talencie młodziutkiej tenisistki. Był to kolejny przełomowy moment w jej karierze, zdecydowała wówczas, że kończy z juniorskim graniem na rzecz przejścia do grona seniorek. Jednak nie jest to taka prosta sprawa. W tej grupie musisz mieć nie tylko talent, ale również zdrowie i środki finansowe pozwalające podróżować i ćwiczyć.

Na szczęście Iga ma wszystko i udało jej się to, co sobie założyła. I tak oto tenisistka z Raszyna zaczęła wygrywać największe kobiece turnieje tenisa na świecie. A w rankingu WTA pięła się w górę, zostawiając swoje przeciwniczki z całego świata daleko w tyle.

W 2019 roku awansowała do drugiej rudny w Australian Open, a we French Open dotarła do 1/8 finału. Dzięki licznym zwycięstwom Iga znalazła się w pierwszej setce listy WTA.

2020 rok przyniósł pandemię, w związku z czym większość turniejów się nie odbyła, jednak jeszcze przed rozkwitem koronawirusa nastolatka poprawiła swój wynik w Australian Open, dochodząc do czwartej rundy.

Już w maju 2021 Iga zaliczyła ogromny awans w rankingu WTA i znalazła się na 9 miejscu w zestawieniu, a w wakacje tego samego roku podskoczyła o kolejne oczko.

Photo by Adam Nurkiewicz/Getty Images

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Musisz zobaczyć
Przeczytaj więcej
post-image
Be healthy
Leczenie niepłodności – jak radzić sobie psychicznie?
Niepłodność to trudne doświadczenie, które dotyka wiele par na całym świecie. Oprócz wyzwań fizycznych, jakie stawia przed parą, niepłodność może również wywierać ogromny wpływ na stan psychiczny osób zmagających się z nią. Jak sobie z tym radzić?
Czytaj więcej