Sportowa bielizna kompresyjna to rodzaj odzieży stosowanej w celu przyspieszenia okresu rekonwalescencji, poprawy parametrów wydolnościowych sportowca oraz zwiększenia poziomu komfortu.
Główną zasadą jej działania jest ucisk na żyły powierzchniowe oraz głębokie, a w efekcie zwężenie naczyń krwionośnych i przyspieszenie przepływu krwi. Jednocześnie do mięśni dostaje się więcej tlenu i składników odżywczych, usuwane są dwutlenek węgla i produkty rozpadu.
Kompresja stosowana jest od wielu lat jako pomoc w leczeniu żylaków, zakrzepicy, obrzęków nóg, ograniczonej ruchomości. W tym celu używa się medycznej bielizny uciskowej, która różni się od sportowej stopniem kompresji. Medyczna bielizna uciskowa jest podzielona na 4 poziomy kompresji, przy czym tylko pierwszy służy do profilaktyki. Sportowa bielizna kompresyjna oscyluje między 0 a 1 stopniem ucisku w skali medycznej. Dlatego nie ma prawie żadnych przeciwwskazań do jej stosowania.
Co robi odzież kompresyjna:
W trybie normalnym krew płynie od dołu do góry przez specjalne zastawki, które umożliwiają jej przepływ tylko w jednym kierunku i zapobiegają gromadzeniu się w najniższym punkcie. Przy długotrwałym obciążeniu system może zawieść i doprowadzić do obrzęku, zastoju krwi i dodatkowego obciążenia serca.
Odzież kompresyjna uciska mięśnie i naczynia krwionośne, wspiera ściany naczyń i wspomaga prawidłową pracę zastawek. Wysokiej jakości bielizna uciskowa powinna mieć różny stopień kompresji w różnych obszarach – na dole obciążenie naczyń jest większe, więc stopień kompresji również powinien być większy.
Kompresja usuwa skutek problemu, a nie jego przyczynę. Aby znaleźć powód problemów naczyniowych i sposoby jego leczenia, należy skonsultować się z lekarzem.
Ubrania kompresyjne korzystnie wpływają na różne obszary naszego zdrowia i organizmu, wspomagają regenerację po treningu, zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji i zapobiegają obrzękom. Oprócz tego dobrze wyglądają, odprowadzają wilgoć i mogą być używane jako odzież termiczna.
Wśród minusów trzeba wymienić przede wszystkim wysoką cenę tego typu produktów. Trzeba też pamiętać, że nie jest to odzież do noszenia cały czas. Istnieje kilka istotnych przeciwwskazań do korzystania z odzieży kompresyjnej:
Odzież kompresyjna to jeden z tych produktów na rynku artykułów sportowych, które stały się natychmiastowym hitem. I trudno się dziwić, w końcu łączy w sobie użyteczność, praktyczność i styl.
Zdj. główne: Michael DeMoya/unsplash.com
Wartościowy artykuł – przeważnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że odzież to nie tylko modne dodatki i trendy sezonu! Warto być świadomym tego, jak działa taka odzież kompersyjna i kiedy warto po nią sięgnąć. 🙂