Składniki ważne w diecie sportowca

Be healthy/Jedz zdrowo
Aleksandra Michaliszyn
Składniki ważne w diecie sportowca
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dieta sportowca z pewnością wymaga więcej uwagi i zaangażowania. W końcu prawidłowe odżywianie ma ogromny wpływ na sprawność fizyczną. Czego więc nie może zabraknąć w diecie osób aktywnych fizycznie? Jakie składniki odżywcze są najważniejsze? Dowiedz się z tego artykułu.

Zapotrzebowanie kaloryczne w diecie sportowca

Bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o dietę sportowca, jest zapotrzebowanie kaloryczne. Jest ono punktem wyjścia do ułożenia w pełni zbilansowanej diety dopasowanej do stylu życia. Zapotrzebowanie kaloryczne, nazywane także zapotrzebowaniem energetycznym, to liczba kalorii, jaką potrzebuje organizm, aby prawidłowo funkcjonować. Wartość zapotrzebowania kalorycznego uwzględnia zarówno energię niezbędną do podtrzymania wszystkich podstawowych funkcji życiowych (takich jak oddychanie, praca układu krążenia, wszystkie procesy przemiany materii), jak i całą aktywność organizmu w ciągu dnia. Należy przy tym pamiętać, że zapotrzebowanie kaloryczne jest kwestią bardzo indywidualną i zależy między innymi od wzrostu, obecnej wagi, wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej oraz czynników takich jak choroby, ciąża lub okres laktacji. 

Składniki odżywcze a dieta sportowa

Jednak zapotrzebowanie kaloryczne to nie wszystko. Ważne są także składniki odżywcze. Ich odpowiednia ilość sprawia, że dieta jest w pełni zbilansowana oraz dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, czyli białek, tłuszczów i węglowodanów. Ponownie, ilość poszczególnych makroskładników, które powinny znaleźć się w diecie, jest bardzo indywidualną sprawą, jednak ogólne zasady mówią, że w jadłospisie dla sportowców powinno być 20-30% białka, 20-25% tłuszczy oraz 45-60% węglowodanów. 

Należy pamiętać, że duże znaczenie mają nie tylko makroskładniki, ale także mikroskładniki, czyli witaminy i minerały. Dieta dla sportowca powinna uwzględniać przede wszystkim produkty bogate w naturalne antyoksydanty, czyli między innymi witaminę C, E i A, a także witaminy z grupy B. Kluczowe jest również uzupełnienie poziomu żelaza, cynku, sodu, miedzi, potasu, wapnia i magnezu.

W przypadku sportowców ważna jest też suplementacja. Oprócz suplementowania witamin warto także zdecydować się na suplementy i odżywki takie jak aminokwasy, laktoferyna oraz spalacze tłuszczu.

Prawidłowe nawodnienie organizmu

Mówiąc o diecie dla sportowca, nie można zapomnieć o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Wysiłek fizyczny sprawia, że organizm traci wiele wody oraz elektrolitów, dlatego też tak ważne jest, aby na bieżąco je uzupełniać. Najlepiej nawadniać się wodą mineralną średnio oraz wysoko mineralizowaną, można także sięgać po napoje izotoniczne, które będą dodatkowym wsparciem dla organizmu podczas intensywnych sesji treningowych. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealną kawę do swojego ekspresu: Poradnik dla kawoszy
/
Jak wybrać idealną kawę do swojego ekspresu: Poradnik dla kawoszy
W tym poradniku podpowiemy, jak dokonać właściwego wyboru i znaleźć idealną kawę do swojego ekspresu.
Polecamy