Drobne choroby oczu, o których warto wiedzieć!

Żyj zdrowo
Magdalena Gawior
Drobne choroby oczu, o których warto wiedzieć!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Oczy to wrażliwy narząd, o który należy bardzo dbać – w przeciwnym razie drobne dolegliwości mogą zamienić się w poważne schorzenia. Jeżeli obserwujesz u siebie jakiekolwiek zmiany w obszarze oka lub jego okolicach, koniecznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub okulistą. 

Cysta spojówki

Jedną z łagodnych dolegliwości, które mogą Cię zaniepokoić, jest cysta spojówki, czyli niewielka torbiel wypełniona płynem. Tego typu zmiana występuje raczej w jednym miejscu, a jej usunięcie jest stosunkowo proste i polega na przebiciu torebki i usunięciu płynu z jej wnętrza. Nie ma więc czego się obawiać, a usunięcie tego typu cyst jest podstawowym zaleceniem dla wszystkich osób, które obserwują u siebie niepokojące zmiany. Warto przy tym wiedzieć, skąd mogą brać się tego typu problemy – mimo, że torbiele na ogół nie powodują nieprzyjemnych odczuć, takich jak ból czy swędzenie, przyczyna ich powstania nie jest tak neutralna. Najczęstszym powodem tworzenia się cyst są bakterie zasiedlające kanalik łzowy oraz nieodpowiednie kosmetyki stosowane w okolicach oczu. Z tego powodu warto dbać o odpowiednią pielęgnację skóry twarzy oraz monitorować stan oczu przy wprowadzaniu do nowych preparatów kosmetycznych.

Zapalenie oka

Zapaleniem oka potocznie nazywa się zapalenie rogówki, twardówki lub tęczówki. Objawami tego typu stanów są najczęściej ból, pieczenie, zamglenia i zaburzenia widzenia, zmniejszanie się pola widzenia. Zapalenie oka zazwyczaj nie jest trudne do wyleczenia, ale wymaga pilnej konsultacji ze specjalistą, ponieważ jeżeli stan ten będzie trwał, może dojść do bardzo poważnych konsekwencji, w tym utraty wzroku. Przyczyny zapalenia mogą być bardzo różne – od obniżonej odporności, przez choroby autoimmunologiczne aż po nieodpowiednie kosmetyki stosowane na okolice oczu. Zapalenie może być również konsekwencją urazów czy alergii. Jeżeli cierpisz z powodu nawracających problemów ocznych, warto skonsultować Twój problem ze specjalistą i wykryć konkretną przyczynę jego powstawania.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej to jeszcze inna dolegliwość, która związana jest ze zniekształceniami widzenia i zaburzeniami odbieranego obrazu. Jeżeli odczuwasz dyskomfort przy pisaniu albo czytaniu, obserwujesz zniekształcenia linii prostych w Twoim otoczeniu i masz ataki mroczek, warto skonsultować się z okulistą, ponieważ możesz cierpieć z powodu zwyrodnienia plamki żółtej. Schorzenie to może rozwijać się powoli i łagodnie, istnieją jednak przypadki, kiedy zwyrodnienie plamki żółtej przyjmuje postać wysiękową i doprowadza do znacznej utraty widzenia w ciągu kilku dni. Z tego powodu nie warto ignorować nawet tych objawów, które nie utrudniają Ci znacząco codziennego funkcjonowania!

Fot.: Arteum.ro/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Męczy cię cellulit? Poznaj te 4 najlepsze kosmetyki, które pomogą Ci się uporać ze skórką pomarańczową!
/
Męczy cię cellulit? Poznaj te 4 najlepsze kosmetyki, które pomogą Ci się uporać ze skórką pomarańczową!
Masz problem ze skórką pomarańczową? Koniecznie wypróbuje te kosmetyki!
Polecamy