Co ubrać na trekking?

Be fit/Porady
Magdalena Gawior
Co ubrać na trekking?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Trekking to popularne hobby i sposób spędzania wolnego czasu. Jego zwolennicy pasjonują się wycieczkami pieszymi, często w niesprzyjających warunkach. Trekking klasyczny to sport znajdujący się pomiędzy wspinaczką a hikingiem – ale wymaga znacznie lepszego przygotowania fizycznego niż ten ostatni. Z tego powodu sprzęt i ubrania wykorzystywane podczas trekkingu zazwyczaj również są bardziej profesjonalne.

Rzeczy niezbędne podczas trekkingu

Trekking nie jest sportem ekstremalnym, a do jego uprawianie nie są potrzebne żadne wyjątkowe umiejętności. Właściwie wystarczy tylko chęć i przygotowanie fizyczne, a każdy może wybrać się na wyprawę trekkingową. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, jak się do niej przygotować – ponieważ w praktyce trudne warunki mogą sprawić trudność nawet osobom z najlepszą kondycją. Podstawowymi elementami odzieży, którą musisz mieć, wybierając się na trekking, są: bielizna termoaktywna i skarpety termoaktywne, spodnie trekkingowe (wykonane z wytrzymałego i dość elastycznego materiału), bluza, kurtka przeciwdeszczowa oraz buty trekkingowe. Pamiętaj również o zabraniu dodatkowych egzemplarzy odzieży w zależności od ilości dni, które zamierzasz spędzić na wędrówce oraz przewidywanej pogody.

Jakie powinny być buty trekkingowe?

W czasie krótszych i lżejszych wędrówek, na przykład wypraw w okolicach miasta i na szlaki turystyczne, z pewnością sprawdzą się buty sportowe, które znajdziesz na przykład tutaj: https://sportgrand.pl/. Jeśli znajdujesz się w momencie przejściowym między hikingiem a trekkingiem, takie obuwie będzie dla Ciebie idealne z powodu swojej wygody i lekkości. Natomiast dla zaawansowanych trekkingowców zdecydowanie lepsze będą treki, czyli buty trekkingowe. Tego typu obuwie charakteryzuje się wykonaniem z wytrzymałego materiału, często wysoką cholewką (zabezpieczającą ścięgna i kostki) i ogólnym przystosowaniem do poruszania się po trudnym terenie. Jest droższe niż buty sportowe, ale wynika to z jego właściwości, a jeśli planujesz wyprawy, podczas których będziesz musiał się wspinać, przeprawiać przez pasma górskie albo ostre kamienie – jest to absolutny must have.

Co jeszcze powinno znaleźć się w plecaku trekkingowym?

Zanim wyruszysz na wyprawę bez wątpienia powinieneś odwiedzić sklep myśliwski lub sklep ze sprzętem turystycznym i zaopatrzyć się w niezbędne przedmioty, które umożliwią Ci podróżowanie. Podstawę stanowią oczywiście namiot, śpiwór i karimata. Zamiast tej ostatniej możesz również zdecydować się na matę samopompującą, a niektórzy preferują hamak i namiot hamakowy. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że takie rozwiązanie – chociaż z pewnością wygodne i lżejsze niż namiot – wymaga obecności drzew podczas każdego noclegu. Jeśli podczas wędrówki będziesz samodzielnie przygotowywać posiłki potrzebujesz również kuchenki turystycznej z butlą gazową, zapałek, krzesiwa albo zapalniczki, naczyń i termosu. Dobrym pomysłem jest wzięcie takiej ilości jedzenia, jakiej potrzebujesz do najbliższego postoju w pobliżu sklepu (uwzględniając niewielki zapas na wypadek wydłużenia się przeprawy przez wyznaczony odcinek). Potrzebne będą Ci również: apteczka turystyczna, latarka czołówka, scyzoryk i nóż.

Zdjęcie główne: pexels.com/Abhishek Gaurav

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
6 badań, które trzeba robić raz do roku, niezależnie od wieku
/
6 badań, które trzeba robić raz do roku, niezależnie od wieku
Choroba może dotknąć każdego, a wykryta we wczesnym stadium może być szybko i skutecznie wyleczona. Które badania należy robić przynajmniej raz do roku?
Polecamy