Be fit Zajęcia

Narty czy snowboard – co wybrać, jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze sportami zimowymi?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Myśląc o sportach zimowych, od razu nasuwa się dylemat – czy lepiej pierwszy raz założyć na nogi narty, czy może łatwiej będzie z deską snowboardową? Od którego sportu powinnyśmy zacząć? Który z nich będzie łatwiejszy? Przeczytaj nasz artykuł, a po jego lekturze łatwiej podejmiesz decyzję! 

Narty czy snowboard – kiedy zacząć, co z kontuzjami?

Na snowboardzie częściej zobaczymy młodych ludzi, lubiących szaleństwa na świeżym powietrzu. Czy to oznacza, że lepiej na pierwszy ogień rozpocząć przygodę właśnie ze snowboardem, a nie nartami? Okazuje się, że na nartach mogą jeździć dzieci już od trzeciego roku życia, natomiast na desce – od czwartego, a nawet od szóstego. 

Skąd te rozbieżności? Otóż chodzi o wygiętą pozycję oraz konieczność mocnego balansowania i manewrowania ciałem, gdyż to właśnie w ten sposób wyznaczamy kierunek i prędkość jazdy – w przeciwieństwie do nart nie mamy do tego kijków. Ponadto przy zjazdach na snowboardzie, a właściwie podczas upadku, nie podeprzemy się nogami, więc nasze nadgarstki są bardziej narażone na kontuzję. Jeśli zaś mamy problemy z kolanami, to wbrew pozorom właśnie na desce będą one mniej obciążone.

Nauka jazdy na snowboardzie pójdzie nam też zdecydowanie szybciej, jeśli miałyśmy wcześniej doświadczenie z jazdą na deskorolce lub na desce surfingowej. Przy nartach problemem może się okazać skoordynowanie obu nóg i rąk w tym samym czasie.

Co jest bezpieczniejsze – jazda na nartach czy na desce snowboardowej?

Przy wyborze sportu zimowego duże znaczenie odgrywają również kwestie bezpieczeństwa. Musimy sobie uświadomić, że upadki zdarzają się i na nartach, i na desce snowboardowej.

Na początku naszej przygody nie unikniemy tego, jednak trening czyni mistrza. Ważne jest zatem, by szczególnie przed założeniem nart przygotować swoje ciało do wysiłku i wzmocnić je, tak by ochronić stawy kolanowe. Natomiast przy snowboardzie mamy do dyspozycji specjalne rękawice usztywniające nadgarstki oraz szorty i protektor kręgosłupa, potocznie nazywany żółwiem, który pozwoli się uchronić przed bólem, gdy upadniemy na kość ogonową lub plecy.

Narty i snowboard – który zimowy spoty jest tańszy?

Każda rozrywka wiąże się z ponoszeniem pewnych kosztów. W przypadku omawianych sportów zimowych nie ma znaczących różnic cenowych. Mimo że deska snowboardowa jest tańsza, to jednak musimy doliczyć do niej koszt specjalnych butów i wiązań, więc wychodzi właściwie tyle samo co za zakup nart, które buty mają już wliczone w cenę. Tak samo przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o akcesoria i odzież – narciarskie i snowboardowe są właściwie w tej samej cenie.

Bez względu na to, czy wybierzesz narty, czy snowboard, możesz być pewna, że nie tylko doskonale spędzisz czas na powietrzu, ale też spalisz mnóstwo kalorii i zrobisz trening nóg. Regularne uprawianie zimowego sportu pozwoli spalić zbędny tłuszczyk i pozbyć się niechcianych kilogramów, a jednocześnie wyrzeźbić ciało i nabyć masę mięśniową.

Zdj. główne: visit almaty/unsplash.com

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Musisz zobaczyć
Przeczytaj więcej
post-image
Be healthy
Leczenie niepłodności – jak radzić sobie psychicznie?
Niepłodność to trudne doświadczenie, które dotyka wiele par na całym świecie. Oprócz wyzwań fizycznych, jakie stawia przed parą, niepłodność może również wywierać ogromny wpływ na stan psychiczny osób zmagających się z nią. Jak sobie z tym radzić?
Czytaj więcej