Jakie właściwości ma kolagen?

Be healthy/Jedz zdrowo
Aleksandra Nowak
Jakie właściwości ma kolagen?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Starzenie się skóry to proces, który rozpoczyna się już po 21 roku życia. Oznacza to, że bez odpowiedniej pielęgnacji, jeszcze przed trzydziestką możesz zauważyć u siebie poważne zmarszczki i inne oznaki starzenia. Za jędrność i elastyczność skóry odpowiadają między innymi włókna kolagenowe, które pozwalają zatrzymać młody wygląd na dłużej. Dowiedz się, czym jest i jakie właściwości ma kolagen.   

Czym jest kolagen? 

Kolagen to nic innego, jak produkowane naturalnie przez organizm białko. Stanowi on około 30% wszystkich białek w ludzkim ciele, a jednocześnie jest również jednym z głównych składników tkanki łącznej. Kolagen można nazwać spoiwem, które łączy ze sobą komórki. Jest to jeden z podstawowych budulców skóry, kości, zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych czy rogówki oka. Kolagen jest też nazywany jest białkiem młodości – nie bez powodu! Ta substancja w ciele wspomaga między innymi:

  • utrzymanie gładkości, elastyczności, dobrego napięcia i nawilżenia skóry,
  • prawidłowe funkcjonowanie stawów i zapobiega występowaniu w nich dolegliwości bólowych,
  • szybsze gojenie się ran oraz zrastanie złamanych kości,
  • zachowanie elastyczności naczyń krwionośnych, co poprawia krążenie krwi.

Kolagen dla urody    

Ten rodzaj protein ma największy wpływ na wygląd skóry, jednak nie pozostaje obojętny również dla włosów i paznokci. Kolagen działa ujędrniająco na skórę, pozwala na dłużej zachować jej młody i zdrowy wygląd. Dzięki temu można uniknąć zmarszczek na twarzy. Sera i maseczki kolagenowe warto stosować szczególnie w miejscach, gdzie skóra jest cienka i wrażliwa lub tam, gdzie jest największy ruch mięśni twarzy. Te okolice są bowiem najbardziej narażone na tworzenie się zmarszczek. Same kosmetyki i stosowanie białka od zewnątrz nie zapewni jednak najbardziej widocznych efektów. Dla zmaksymalizowania rezultatów ze stosowania kolagenu warto też dostarczać go od wewnątrz. Suplementy z wysoką zawartością białka młodości kupisz w internetowym sklepie Primabiotic.pl.  

Przyjmowanie suplementów diety z kolagenem pozwoli odmłodzić skórę i przywrócić jej odpowiednie napięcie, jednak to nie jedyny plus. Przy regularnym stosowaniu tego rodzaju dodatków dietetycznych, możesz zauważyć także znaczną poprawę stanu włosów i paznokci, które staną się zdrowsze i mocniejsze. Dzieje się tak dlatego, że zarówno paznokcie, jak i włosy, składają się, obok keratyny, w dużej mierze właśnie z kolagenu. 

Kolagen dla zdrowia     

Białko kolagenowe działa nie tylko przeciwzmarszczkowo. Dlaczego warto stosować kolagen? Dużo ważniejszym i bardziej pożytecznym dla zdrowia efektem spożywania tej proteiny jest jej wpływ na narządy oraz układ kostny w organizmie. Kolagen chroni między innymi narządy wewnętrzne, takie jak nerki, żołądek czy wątroba. Tworzy wokół nich bowiem cienką, ale skuteczną warstwę zabezpieczającą. Odgrywa też istotną rolę w układzie immunologicznym, wspiera na przykład obronę organizmu przed drobnoustrojami, toksynami, a nawet komórkami rakowymi. 

Kolagen powinny także przyjmować osoby zmagające się z różnego rodzaju kontuzjami. Od problemów ze stawami, przez skręcenia i złamania, aż po zerwane ścięgna oraz mięśnie, białko scalające ze sobą komórki może naprawdę skutecznie wspomóc i przyspieszyć rekonwalescencję.

Zdj. główne: Team Fredi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wpływ suplementacji luteiną i różańcem górskim na efektywność treningu tricepsów
/
Wpływ suplementacji luteiną i różańcem górskim na efektywność treningu tricepsów
Badania wykazują, że suplementacja luteiną i różańcem górskim może nieocenione wspomóc efektywność treningu tricepsów. Dowiedz się więcej na ten temat.
Polecamy