Większość z nas brak regularnej aktywności fizycznej tłumaczy dużą ilością obowiązków – czy to zawodowych, czy rodzinnych. Doskonałym rozwiązaniem dla takich osób jest niezwykle popularny w ostatnim czasie trening 36 minut. Co to takiego? Na czym polegają takie zajęcia? W dzisiejszym wpisie bierzemy to zagadnienie pod lupę.
Gdzie wykonywać trening 36 minut? Zajęcia tego typu odbywają się w kameralnych klubach 36 minut. Uczestniczy w nich od kilku do kilkunastu osób. Taki trening to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie przepadają za dużymi klubami fitness.
Komu dedykowany jest trening 36 minut? To świetna propozycja dla osób, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów, wymodelowaniu sylwetki lub zbudowania masy mięśniowej. Zajęcia te są w pełni bezpieczne. Związane jest to z tym, że są one prowadzone przez fizjotrenerów, którzy przebyli stosowne, merytoryczne szkolenie. Dzięki temu są oni przygotowani do pracy zarówno z osobami zdrowymi, jak i chorymi czy niepełnosprawnymi. Trening 36 minut może zostać dopasowany do indywidualnych możliwości i osób każdego uczestnika. Przeciwwskazaniami do niego nie są ani kontuzje, ani przebyty zawał, choroba zwyrodnieniowa stawów, umiarkowana niewydolność serca lub choroba nowotworowa. Jeżeli trener prowadzący zajęcia ma jakiekolwiek wątpliwości, może poprosić o konsultację z lekarzem prowadzącym. W klubach 36 minut regularnie pojawiają się osoby przygotowujące się do różnego rodzaju operacji czy leczenia onkologicznego. Treningi pozytywnie wpływają na odporność chorego, skutecznie redukują ryzyko powikłań i pozwalają lepiej znieść proces leczenia oraz przyspieszają powrót do zdrowia.
Czym jest trening 36 minut? Mianem tym określa się innowacyjny trening siłowo-wytrzymałościowy, który odbywa się z wykorzystaniem specjalnych urządzeń posiadających stosowne atesty medyczne. Urządzenia te są bardzo proste w obsłudze, co sprawia, że korzystać może z nich absolutnie każdy. Sprzęty te są zaprojektowane w taki sposób, aby skutecznie chronić użytkowników przed przeciążeniami, ograniczając ryzyko kontuzji. Obciążenie oraz opór są tu regulowane za pośrednictwem elektrycznych silników. Jak wygląda sala, w której odbywa się trening 36 minut? 6 maszyn siłowych, rowerek stacjonarny oraz orbitrek są ustawione w kręgu. Uczestniczy treningu przechodzą od jednego urządzenia do drugiego, poruszając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Maszyny wyposażone są w duży, czytelny ekran, na którym osoba ćwicząca może na bieżąco monitorować tempo wykonywania poszczególnych ćwiczeń, zakres ruchów oraz tętno. Pełny trening składa się z 2 rund na każdym z urządzeń. Jak sama nazwa wskazuje, trwa on 36 minut. Na każdej maszynie siłowej ćwiczy się po 60 sekund, a na maszynach cardio – po 4 minuty, z uwzględnieniem trwającej 0,5 minuty przerwy między poszczególnymi ćwiczeniami.
Urządzenia siłowe używane podczas treningu 36 minut aktywizują oraz wzmacniają mięśnie klatki piersiowej, ramion, brzucha, pośladków, grzbietu, ramion oraz nóg. Jeżeli chodzi natomiast o urządzenia cardio, przyspieszają one tętno, pozwalając na wykonywanie treningu wydolnościowego. Sprawia to, że trening 36 minut jest niezwykle efektywnym treningiem ogólnorozwojowym. Jako że odbywa się on na maszynach, które można w dowolny sposób zaprogramować, dopasowując do indywidualnych potrzeb i umiejętności osoby ćwiczącej, jest w pełni bezpieczny. Nie trzeba się tutaj obawiać o przeciążenia czy bolesne kontuzje.