Mróz, silny wiatr, duże wahania temperatury na zewnątrz i w pomieszczeniach, a do tego jeszcze ogrzewane i suche powietrze. Zima daje się mocno we znaki naszej skórze. Musimy zatem odpowiednio o nią zadbać. Jak? O tym wszystkim piszemy poniżej!
Wiele mówi się o tym, by obowiązkowym punktem pielęgnacji twarzy było nałożenie kremu nawilżającego. Owszem, to prawda, jednak nie zimą – z uwagi na obecność wody w składzie, która mogłaby prowadzić do przesuszenia cery. Takie kosmetyki odkładamy zatem na kilka miesięcy i wyjmujemy te o półtłustej oraz tłustej formule. Wówczas możemy mieć pewność, że skóra będzie odpowiednio zabezpieczona.
Jakich składników warto szukać w kremach? Z pewnością olejków, ceramidów oraz kwasu hialuronowego i gliceryny, a także aloesu, alantoiny i koenzymu Q10. To też idealna pora do stosowania silnie skoncentrowanych produktów, typu serum do twarzy, oraz głęboko oczyszczających maseczek. Oczywiście niezbędne jest też aplikowanie rano filtra przeciwsłonecznego, który absolutnie nie jest kosmetykiem używanym tylko w wakacje, lecz przez okrągły rok.
Równie ważne jest dbanie o odpowiednie nawilżenie od środka. O ile latem nie mamy większego problemu z piciem wody, bo jest po prostu gorąco, o tyle już zimą może być z tym różnie. Regularne nawadnianie wpływa korzystnie nie tylko na cały organizm, ale i na skórę. Zawsze dobrze jest mieć pod ręką butelkę wody, ale też herbatę i koktajle warzywne. Poza tym oczywiście stan skóry może się zmieniać w zależności od trybu życia, poziomu stresu czy stosowanych używek.
Zimowe warunki atmosferyczne są szczególnie ciężkie dla dłoni oraz ust. Obie te partie zostają wówczas narażone na wysuszenie, pierzchnięcie i pękanie, co ani trochę nie jest przyjemne, a wręcz może powodować dyskomfort i ból.
Jak dbać o skórę dłoni? Przede wszystkim absolutnym must-have jest noszenie rękawiczek. Bez tego ani rusz. Następnie istotna jest aplikacja odżywczego kremu do rąk, jeśli nie po każdym umyciu dłoni, to przynajmniej grubszą warstwą na noc.
W przypadku ust należy rozpocząć ich pielęgnację od schowania zastygających i matowych pomadek, które będą jeszcze potęgować uczucie suchości warg. Najlepiej sprawdzą się tłuste pomadki ochronne – bezbarwne lub barwiące – oraz gęste błyszczyki i szminki. Nie zapominajmy przy tym o regularnym złuszczaniu naskórka. Peeling możemy wykonać albo przy pomocy specjalnej pomadki z drobinkami, albo mieszanką miodu i cukru. Świetnie posłuży także miękka szczoteczka do zębów.
Zima jest doskonałym czasem do profesjonalnego zadbania o swoją skórę, przy czym dotyczy to zarówno twarzy, jak i ciała. Brak ekspozycji na słońce, więc i mniejsze ryzyko powstania przebarwień po zabiegach, do tego mniejsze obrzęki i lepiej gojące się rany o tej porze roku sprawiają, że wiele kobiet decyduje się na skorzystanie z medycyny estetycznej.
Warto zdecydować się na peelingi chemiczne, depilację laserową, zamykanie naczynek, usuwanie znamion skórnych, mikrodermabrazję oraz na inne silne zabiegi oczyszczające i odmładzające.
Zdj. główne: Rodolfo Sanches Carvalho/unsplash.com