Co przyda się na łodzi?

Be fit/Porady
Redaktor Blue Whale Press
Co przyda się na łodzi?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pływanie na łodzi polega na poruszaniu się po wodzie za pomocą jednostki pływającej, takiej jak łódź, motorówka, żaglówka lub kajak. Podczas pływania na łodzi, osoby znajdujące się na pokładzie mogą cieszyć się pięknymi widokami, korzystać z atrakcji wodnych, jakie oferuje woda oraz po prostu relaksować się na świeżym powietrzu. Żeby w pełni wykorzystać czas na wodzie, warto wiedzieć, co przyda się na łodzi.

Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować?

Żeby móc dobrze się bawić i relaksować, na początku trzeba ochłonąć i spojrzeć na pływanie na łodzi w pragmatyczny sposób, przygotowując się na niebezpieczeństwa, które niestety również czyhają na osoby, które poruszają się na łodzi, motorówce, żaglówce, czy chociażby kajaku.

Podstawową umiejętnością wymaganą do bezpiecznego pływania na łodzi jest umiejętność pływania oraz znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa na wodzie. Konieczne jest też dysponowanie odpowiednim sprzętem i wyposażeniem. Zalicza się do niego: kamizelki ratunkowe, buty żeglarskie, mapy i kompas, liny cumownicze, sygnały dźwiękowe, apteczkę pierwszej pomocy, a także latarkę i wiosła lub silnik. Warto też stawiać na sprawdzone marki takie jak, na przykład Helly Hansen i Henri Lloyd.

Niebezpieczeństwa, które czekają na podróżujących łodzią

Pływanie na łodzi może być zabawą i przyjemnym sposobem spędzania czasu, ale jednocześnie niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Zalicza się do nich wypadek lub awaria sprzętu. Dotyczy to, na przykład problemów z kierownicą, czy uszkodzeniem kadłuba. Może to skutkować zatonięciem łodzi albo utratą nad nią kontroli.

Dużym utrudnieniem będzie też nieprzewidywalność pogody. Warunki na wodzie mogą szybko się zmieniać. Doprowadza to zazwyczaj do sztormów, gwałtownych wiatrów i fal, co znacznie utrudnia pływanie i może prowadzić do zatonięcia łodzi.

Do rzadkich, ale jednak pojawiających się niebezpieczeństw należy zderzenie z inną łodzią. W trakcie pływania na wodzie, szczególnie w tłocznych portach czy rejonach o dużym ruchu, istnieje ryzyko zderzenia z innymi jednostkami pływającymi. 

Niestety za większość niebezpiecznych sytuacji odpowiada brak doświadczenia żeglujących. Może to prowadzić do popełnienia błędów, co z kolei skutkuje zagrożeniem dla ludzi na pokładzie oraz innych łodzi. Do takich zachowań można też zaliczyć utrzymywanie nadmiernej prędkości, czy, co gorsza, prowadzenie łodzi pod wpływem alkoholu albo innych środków odurzających lub nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu na wodzie zwiększają ryzyko wypadków.

Jak unikać niebezpieczeństwa na wodzie?

Żeby uniknąć wspomnianych wcześniej niebezpieczeństw, należy zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Dotyczy to posiadania odpowiedniego sprzętu ratunkowego i wyposażenia łodzi, a także pilnować regularnego przeglądu technicznego jednostki. Trzeba również przestrzegać przepisów ruchu na wodzie i zawsze zachować ostrożność i rozwagę. Dzięki temu pływanie na łodzi będzie sprawiać tylko przyjemność i nie będzie narażać na niebezpieczeństwo.

Fot.: Oleksandr Pidvalnyi/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Trening interwałowy w domu. Przykłady ćwiczeń
/
Trening interwałowy w domu. Przykłady ćwiczeń
Interwały do trenowania w domu. Użyj schodów, stacjonarnego rowerka lub włącz telewizor i chudnij!
Polecamy