Brzuszki – co naprawdę nam dają i jak je wykonywać poprawnie?

Ćwiczenia
Justyna Fiedoruk
Brzuszki – co naprawdę nam dają i jak je wykonywać poprawnie?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób, które marzą o płaskim brzuchu, uważa, że idealnym ćwiczeniem, by zrealizować te marzenia są brzuszki. Co tak naprawdę nam dają i jak je wykonywać poprawnie? Podpowiadamy!

Szczupły, ale też jędrny i z zarysowanymi mięśniami brzuch – to marzenie wielu osób. By jednak marzenie stało się rzeczywistością, to do naszego planu treningowego musimy włączyć koniecznie ćwiczenia na mięśnie brzucha, do których należą między innymi brzuszki. Nie jest to jednak ćwiczenie proste, jakby się mogło z pozoru wydawać. Tylko ich poprawne wykonywanie może dać wymierne efekty.

Myślisz, że brzuszki Cię odchudzą? Poznaj prawdę o ich rezultatach

Większość osób jest w błędzie, jeśli uważa, że brzuszki pozwolą na redukcję tkanki tłuszczowej. Są to ćwiczenia, które służą wzmocnieniu mięśni brzucha i ich wymodelowaniu. Więc jeśli nie  wykonujemy dodatkowo innych aktywności, np. kardio, to nie mamy co liczyć na spadek masy ciała, wykonując tylko i wyłącznie to ćwiczenie.

Co naprawdę daje nam wykonywanie brzuszków?

Brzuszki to ćwiczenie, które odpowiada przede wszystkim za wzmocnienie mięśni brzucha. To bardzo ważna grupa mięśniowa, która w znacznym stopniu odpowiada także za stabilizację całej sylwetki człowieka. Przecież silny brzuch jest „podporą” kręgosłupa i nieco go odciąża. Zwłaszcza gdy dokuczają nam bóle pleców – chodzi głównie o odcinek lędźwiowy – to znak, że mięśnie brzucha nie są w najlepszej kondycji, a więc warto je wzmocnić, by cieszyć się większą sprawnością i lepszym zdrowiem.

Te ćwiczenia na brzuch można wykonywać w tradycyjnej formie, a więc kładąc się na macie, ale można też je nieco urozmaicić i wykonywać na piłce gimnastycznej, wówczas popracujemy też nad utrzymaniem równowagi.

Jak prawidłowo wykonywać brzuszki?

Przede wszystkim nie możemy zacząć swojej przygody z brzuszkami od długich i intensywnych serii, bo nie dość, że szybko się zniechęcimy, to na pewno też nie wykonamy ich prawidłowo. Liczy się jakość, a nie ilość, by zauważyć zadowalające rezultaty. A jeśli opanujemy prawidłową technikę wykonywania brzuszków, to pierwsze efekty zauważymy już po 2 tygodniach regularnych ćwiczeń.

Najlepiej zacząć wykonywać brzuszki od ich najprostszej formy. Kładziemy się na plecach, najlepiej na dość miękkiej macie, może być też koc (twarde podłoże może powodować dyskomfort podczas ćwiczenia na brzuch), nogi w kolanach musimy lekko ugiąć, a stopy stabilnie całą podeszwą oprzeć o podłogę. 

Dłonie zaplatamy pod głową, powinny być zgięte w łokciach (niektórzy nie polecają ich splatania, uważając, że jest to ułatwienie w ćwiczeniu). Następnie napinamy brzuch, na wdechu unosimy nieco łopatki nad ziemię, a z wdechem wracamy do pozycji wyjściowej i tak powtarzamy ćwiczenie kilkukrotnie. 

Kiedy nabierzemy już doświadczenia i opanujemy prawidłową technikę robienia brzuszków, to możemy nieco urozmaicić ich formę, np. wykonując brzuszki skośne. Tak zwane skosy świetnie wzmacniają i mięśnie skośne, i poprzeczne. Jak wykonać taki rodzaj ćwiczenia na brzuch? 

Podobnie jak przy zwykłych, naszą pozycją wyjściową jest położenie się na plecach na macie. Po zgięciu nóg w kolanach, stopę jednej nogi opieramy o drugą. Z wydechem odrywamy łopatki od ziemi, jednocześnie skręcając tułów tak, żeby dotknąć łokciem do przeciwległego kolana. Z wdechem wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy naprzemiennie na obie strony. Możemy wykonać 3 serie po 10 powtórzeń, ale pamiętajmy, że liczy się technika i płynąca z niej jakość, a nie bylejakość wynikająca z ilości.

Nie tylko na wzmocnienie mięśni brzucha

Oprócz wzmocnienia mięśni brzucha, brzuszki poprawią naszą równowagę i stabilność, zwiększając też elastyczność (chodzi głównie o to, że biodra i plecy będą bardziej elastyczne, a to zmniejszy napięcie i sztywność naszych mięśni). Niewątpliwą zaletą robienia brzuszków będzie też ogólna poprawa postawy naszego ciała. Odciążymy kręgosłup, zwłaszcza odcinek lędźwiowy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Modne stylizacje na lato dla par
/
Modne stylizacje na lato dla par
Chcesz stworzyć stylizacje ze swoim partnerem? Zobacz, jakie stylizacje dla par są teraz modne.
Polecamy