Be healthy Jedz zdrowo

Jakie właściwości ma kolagen?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Team Fredi/unsplash.com

Starzenie się skóry to proces, który rozpoczyna się już po 21 roku życia. Oznacza to, że bez odpowiedniej pielęgnacji, jeszcze przed trzydziestką możesz zauważyć u siebie poważne zmarszczki i inne oznaki starzenia. Za jędrność i elastyczność skóry odpowiadają między innymi włókna kolagenowe, które pozwalają zatrzymać młody wygląd na dłużej. Dowiedz się, czym jest i jakie właściwości ma kolagen.   

Czym jest kolagen? 

Kolagen to nic innego, jak produkowane naturalnie przez organizm białko. Stanowi on około 30% wszystkich białek w ludzkim ciele, a jednocześnie jest również jednym z głównych składników tkanki łącznej. Kolagen można nazwać spoiwem, które łączy ze sobą komórki. Jest to jeden z podstawowych budulców skóry, kości, zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych czy rogówki oka. Kolagen jest też nazywany jest białkiem młodości – nie bez powodu! Ta substancja w ciele wspomaga między innymi:

  • utrzymanie gładkości, elastyczności, dobrego napięcia i nawilżenia skóry,
  • prawidłowe funkcjonowanie stawów i zapobiega występowaniu w nich dolegliwości bólowych,
  • szybsze gojenie się ran oraz zrastanie złamanych kości,
  • zachowanie elastyczności naczyń krwionośnych, co poprawia krążenie krwi.

Kolagen dla urody    

Ten rodzaj protein ma największy wpływ na wygląd skóry, jednak nie pozostaje obojętny również dla włosów i paznokci. Kolagen działa ujędrniająco na skórę, pozwala na dłużej zachować jej młody i zdrowy wygląd. Dzięki temu można uniknąć zmarszczek na twarzy. Sera i maseczki kolagenowe warto stosować szczególnie w miejscach, gdzie skóra jest cienka i wrażliwa lub tam, gdzie jest największy ruch mięśni twarzy. Te okolice są bowiem najbardziej narażone na tworzenie się zmarszczek. Same kosmetyki i stosowanie białka od zewnątrz nie zapewni jednak najbardziej widocznych efektów. Dla zmaksymalizowania rezultatów ze stosowania kolagenu warto też dostarczać go od wewnątrz. Suplementy z wysoką zawartością białka młodości kupisz w internetowym sklepie Primabiotic.pl.  

Przyjmowanie suplementów diety z kolagenem pozwoli odmłodzić skórę i przywrócić jej odpowiednie napięcie, jednak to nie jedyny plus. Przy regularnym stosowaniu tego rodzaju dodatków dietetycznych, możesz zauważyć także znaczną poprawę stanu włosów i paznokci, które staną się zdrowsze i mocniejsze. Dzieje się tak dlatego, że zarówno paznokcie, jak i włosy, składają się, obok keratyny, w dużej mierze właśnie z kolagenu. 

Kolagen dla zdrowia     

Białko kolagenowe działa nie tylko przeciwzmarszczkowo. Dlaczego warto stosować kolagen? Dużo ważniejszym i bardziej pożytecznym dla zdrowia efektem spożywania tej proteiny jest jej wpływ na narządy oraz układ kostny w organizmie. Kolagen chroni między innymi narządy wewnętrzne, takie jak nerki, żołądek czy wątroba. Tworzy wokół nich bowiem cienką, ale skuteczną warstwę zabezpieczającą. Odgrywa też istotną rolę w układzie immunologicznym, wspiera na przykład obronę organizmu przed drobnoustrojami, toksynami, a nawet komórkami rakowymi. 

Kolagen powinny także przyjmować osoby zmagające się z różnego rodzaju kontuzjami. Od problemów ze stawami, przez skręcenia i złamania, aż po zerwane ścięgna oraz mięśnie, białko scalające ze sobą komórki może naprawdę skutecznie wspomóc i przyspieszyć rekonwalescencję.

Zdj. główne: Team Fredi/unsplash.com

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Musisz zobaczyć
Przeczytaj więcej
post-image
Be healthy
Leczenie niepłodności – jak radzić sobie psychicznie?
Niepłodność to trudne doświadczenie, które dotyka wiele par na całym świecie. Oprócz wyzwań fizycznych, jakie stawia przed parą, niepłodność może również wywierać ogromny wpływ na stan psychiczny osób zmagających się z nią. Jak sobie z tym radzić?
Czytaj więcej