Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Mówi się o tym, że witamina C powinna znaleźć się w kosmetykach pielęgnacyjnych dla każdego typu skóry, bez względu na wiek. Znana jest z właściwości antyoksydacyjnych i przeciwstarzeniowych – walczy z wolnymi rodnikami, które powodują starzenie się skóry. Fenomenalnie działa na przebarwienia na twarzy, rozjaśniając je.
Można stosować ją przez cały rok, również na dzień – ale uwaga! Należy znaleźć serum lub krem ze stabilną formą witaminy C. np. 3-O-Ethyl-l-Ascorbic Acid (etylowany kwas askorbinowy) czy olejową formę witaminy C (Ascorbic Tertraisopalmitate). Na lato polecany jest również Ascorbyl Tetraisopalmitate. Te formy nie wywołują podrażnień, dlatego mogą być stosowane również na dzień i u osób o wrażliwej cerze. Zrezygnuj w gorące dni z czystej formy kwasu askorbinowego, która co prawda świetnie niweluje przebarwienia, ale z racji niskiego pH może podrażniać.
Witamina C nie tylko działa antyoksydacyjnie, ale też wzmacnia działanie filtrów SPF. Sama jednak nie wystarczy, aby chronić skórę przed plamami od słońca. Używaj koniecznie latem kremu SPF50 lub 50+. Promienie słoneczne przenikające przez szyby są również niebezpieczne dla skóry i przyspieszają jej starzenie. Nie ma rady – dobry krem przeciwsłoneczny na twarz należy stosować cały rok. Buzię warto chronić również zakładając duże okulary przeciwsłoneczne, czapki z daszkiem i kapelusze z szerokim rondem.
Kremy z witaminą C i filtrami mogą zawierać również niacynamid. To witamina B3, która hamuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za produkcję melaniny, co może zmniejszyć nadmierną pigmentację skóry. Poprzez hamowanie transferu melaniny do komórek naskórka, niacynamid może pomóc też w rozjaśnieniu istniejących przebarwień skórnych. Warto go włączyć do letniej pielęgnacji.
Gdy skończy się lato i wczesna jesień, nadchodzi czas na kuracje dla skóry, które mają pomóc jej w intensywnej regeneracji i złuszczaniu martwych komórek naskórka. Rozjaśniająco na przebarwienia działają kwasy, takie jak kwas fitowy, kojowy, felurowy, salicylowy, a także delikatniejszy azelainowy. Często stosowanym składnikiem na przebarwienia i zmarszczki jest retinol i jego pochodne. Ostatnio hitem kosmetycznym jest resweratrol, który hamuje tyrozynazę pobudzającą produkcję melaniny. Kosmetyki dobieraj zawsze do rodzaju i potrzeb cery. Więcej o świadomej pielęgnacji skóry przeczytasz na blogu https://ohmyface.pl/. Pamiętaj, że przy kuracji, której celem jest redukcja przebarwień, należy uzbroić się w cierpliwość. Na efekty trzeba poczekać nawet kilka miesięcy, ale wysiłek się zwykle opłaca i owocuje wyrównaną, promienną cerą.