Buty do jazdy sportowej po bezdrożach – poznaj te modele

Na trening
Kamil Niewiński
Buty do jazdy sportowej po bezdrożach – poznaj te modele
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednie obuwie do jazdy w terenie jest o wiele ważniejsze, niż może Ci się wydawać. Sprawdź, jak je odpowiednio dobrać!

Dobry ubiór – klucz do bezpiecznej jazdy na crossie lub enduro

Jazda motocyklem czy quadem w terenie to dla wielu osób genialna wręcz możliwość na spędzenie wolnego czasu – zarówno samemu, jak i w grupie znajomych, którzy podzielają naszą pasję i zajawkę. Wyprawy poza szosę muszą jednak wiązać się z odpowiednimi przygotowaniami, w szczególności, jeżeli chcemy wejść na wyższy poziom naszej jazdy. Oczywiście niezwykle ważne jest przyszykowanie naszej maszyny, lecz zdecydowanie nie możemy zapominać o nas samych.

W tym kontekście powinniśmy powiedzieć parę słów o tym, jak istotną kwestią jest odpowiedni ubiór do wyczynowej jazdy off-roadowej. Jeżeli nie przygotujemy tego aspektu wyprawy w odpowiedni sposób, tak naprawdę sami prosimy się o kłopoty przy pierwszej lepszej wywrotce. To właśnie dlatego nie powinniśmy nawet myśleć o ruszaniu w teren bez dobrej odzieży, a w tym aspekcie zdecydowanie nie możemy zapominać również o butach.

Dlaczego odpowiednie obuwie do off-roadu jest tak istotne?

Warto w tym miejscu zadać sobie pytanie, dlaczego tak właściwie buty są w tym wszystkim aż tak istotne. Buty przeznaczone do jazdy na crossie czy enduro muszą być wybrane w odpowiedni sposób w celu chronienia naszych kostek czy stóp. Paradoksalnie bowiem przy większych przeszkodach naprawdę łatwo jest właśnie o kontuzje w tym rejonie – podczas upadku z dużej wysokości możemy na przykład próbować instynktownie wylądować na nogach, co jest oczywiście ogromnym przeciążeniem na przykład dla stawu skokowego.

To właśnie dlatego konieczne jest odpowiednie dobranie butów na tego typu wyprawy – dzięki temu najzwyczajniej w świecie zapewnimy sobie odpowiednią ochronę. Jak je wybierać? Przede wszystkim muszą być one idealnie dopasowane – nie uciskać, ale również nie pozostawiać luzu. Podstawą są również ochraniacze na piszczele i kostki czy regulacja zapięcia. Dzięki tym zabezpieczeniom ryzyko kontuzji zostanie możliwie jak najbardziej zminimalizowane.

Najciekawsze propozycje butów do jazdy w terenie

Jeżeli chcemy postawić na absolutny rynkowy top, będziemy musieli nastawić się na wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Nie każdy jednak chce aż tak mocno inwestować w swój ubiór, tym bardziej że naprawdę ciekawe rozwiązania jesteśmy w stanie znaleźć za o wiele mniej. 

Dobrym przykładem jest tutaj linia modelowa Fly Racing od firmy Maverik, które dodatkowo posiadają ochraniacz w cholewce. Wzmocnione podeszwy czy dodatkowe ochraniacze na pięty to zaś znak rozpoznawczy butów Axo Drone. Szukasz czegoś z wyższej półki? Buty O’Neal Rider oferują świetne przyleganie do stopy, a panele z syntetycznej skóry dodatkowo oferują niezrównaną ochronę cieplną.

(fot.unsplash.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Deski SUP (stand-up paddleboard) – odkryj nową formę aktywności na wodzie!
/
Deski SUP (stand-up paddleboard) – odkryj nową formę aktywności na wodzie!
Czym charakteryzują się deski SUP i dlaczego warto spróbować tego fascynującego sportu? Oto kilka powodów.
Polecamy