Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Ashwagandha, znana również jako indyjski żeń-szeń, czy witania ospała cieszy się obecnie dużą popularnością. Z tego powodu możemy bez problemu znaleźć preparaty zawierające tę cenną roślinę. Warto jednak wiedzieć, że jej właściwości cenione są już od tysięcy lat, a jej korzeń, owoce i liście wykorzystywano w naturalnej medycynie ajurwedyjskiej. Czym dokładnie jest ashwagandha i jakie ma działanie? Podpowiadamy.
Ashwagandha to roślina kserofityczna należąca do rodziny psiankowatych, a więc tej samej, do której przynależą warzywa takie jak pomidor, papryka czy ziemniak. Naturalnie występuje głównie w Azji Południowo-Wschodniej i w Afryce. Witania ospała jest krzewem, który osiąga 150 cm wysokości. Posiada owalne liście i czerwone lub czerwono-pomarańczowe owoce o średnicy 5-8 mm. Jej powierzchnię pokrywają krótkie, srebrno-szare włoski.
Roślina ta jest szeroko wykorzystywana w indyjskiej medycynie niekonwencjonalnej ze względu na jej duży potencjał leczniczy wiążący się z bogatym składem chemicznym. Obecnie ashwagandha dostępna jest na przykład na stronie https://www.izielnik.pl/ashwagandha w preparatach według producenta ułatwiających wyciszenie i zasypianie.
Witania ospała znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających, wyciszających, redukujących stres i napięcie emocjonalne. Z tego powodu wykorzystywana jest zwłaszcza w okresach wzmożonego napięcia psychicznego i nerwowego. Może być stosowana również jako uzupełnienie terapii stanów depresyjnych, lękowych, leczenia bezsenności, czy chronicznego zmęczenia. W jej korzeniach i liściach znajdują się m.in. witanolidy, witaferyny, alkaloidy, flawanoidy i saponiny. Ta pierwsza substancja aktywna ma właściwości antybakteryjne, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i cytostatyczne. Z kolei obecne w ashwagandzie glikowitanoidy odpowiadają za działanie adaptogenne tej rośliny.
Indyjski żeń-szeń ma działanie uspokajające i przynoszące spokój umysłu. Wspiera jednak również koncentrację, dodaje energii i wigoru i pozwala przywrócić siły witalne. Ashwagandha pobudza również namnażanie się monocytów B i T, a także komórek NK odpowiadających za zwalczanie m.in. wirusów i bakterii. Ma więc wpływ na nasz układ odpornościowy. Może wspierać również tarczycę, zmniejsza też poziom cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą typu drugiego, obniża ciśnienie krwi, wspomaga pracę mózgu i łagodzi stany zapalne. Wzmacnia też kondycję fizyczną, przyczyniając się do poprawy wyników sportowych, a także wspomaga proces odchudzania.
Grafika: www.freepik.com