Jak zacząć ćwiczyć?

Be fit
Bartosz Promiński
Jak zacząć ćwiczyć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeśli masz problem z rozpoczęciem planu ćwiczeń lub jego realizacją, nie jesteś sam. Wielu z nas ma trudności z wydostaniem się z siedzącej rutyny, pomimo naszych najlepszych intencji.

Wiesz już, że istnieje wiele ważnych powodów do ćwiczeń – od poprawy energii, nastroju, snu i zdrowia po zmniejszenie lęku, stresu i depresji. Szczegółowe instrukcje ćwiczeń i plany ćwiczeń są dostępne za jednym kliknięciem. Ale gdyby wystarczyła wiedza, jak i dlaczego ćwiczyć, wszyscy bylibyśmy w formie. Aby ćwiczenie stało się nawykiem, potrzebujesz więcej – mądrego podejścia i właściwego nastawienia.

Podczas gdy problemy praktyczne, takie jak napięty harmonogram lub zły stan zdrowia, mogą sprawić, że ćwiczenia będą trudniejsze, dla większości z nas największe bariery mają podłoże psychiczne. Może to brak pewności siebie powstrzymuje Cię przed podjęciem pozytywnych kroków, Twoja motywacja szybko gaśnie albo łatwo się zniechęcasz i poddajesz. 

Niezależnie od wieku i poziomu sprawności – nawet jeśli nigdy w życiu nie ćwiczyłeś – są kroki, które możesz podjąć, aby ćwiczenia były mniej onieśmielające i bolesne, a bardziej zabawne i instynktowne.

Wymówki

Jeśli pocenie się na siłowni lub bieganie na bieżni nie jest Twoim pomysłem na dobrą zabawę, spróbuj znaleźć aktywność, która sprawia Ci przyjemność – na przykład taniec – lub połącz aktywność fizyczną z czymś przyjemniejszym. Wybierz się na spacer po malowniczym parku, na przykład spaceruj po klimatyzowanym centrum handlowym podczas zakupów, spaceruj, biegaj lub wybierz się na przejażdżkę na rowerze z przyjacielem lub słuchaj ulubionej muzyki w ruchu.

Nawet najbardziej zapracowani mogą znaleźć w ciągu dnia wolny czas na ważne czynności. To Twoja decyzja, aby ćwiczenie było priorytetem. I nie myśl, że potrzebujesz pełnej godziny na dobry trening. Krótkie, 5-, 10- lub 15-minutowe serie ćwiczeń mogą okazać się bardzo skuteczne – tak samo, jak całe ćwiczenie można zmieścić w kilku sesjach w ciągu weekendu. Jeśli jesteś zbyt zajęty w ciągu tygodnia, wstań i ruszaj się w weekend, kiedy masz więcej czasu.

Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale aktywność fizyczna to potężny środek pobudzający, który w rzeczywistości zmniejsza zmęczenie i zwiększa poziom energii na dłuższą metę. Dzięki regularnym ćwiczeniom przez cały czas będziesz czuć się o wiele bardziej energiczny, odświeżony i czujny.

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć budować swoją siłę i sprawność fizyczną, nawet jeśli jesteś seniorem lub zdeklarowanym kanapowcem, który nigdy wcześniej nie ćwiczył. Bardzo niewiele problemów ze zdrowiem lub wagą wyklucza możliwość wykonywania ćwiczeń, więc porozmawiaj z lekarzem o bezpiecznej rutynie. Nawet jeśli musisz przywdziać dresy damskie XXL – nie przejmuj się. Zawsze warto ćwiczyć.

Coś na dobry początek

Nie musisz spędzać godzin na siłowni ani zmuszać się do monotonnych lub bolesnych czynności, których nienawidzisz, aby doświadczyć fizycznych i emocjonalnych korzyści wynikających z ćwiczeń. Trochę ruchu jest lepsze niż nic. W rzeczywistości dodanie niewielkiej ilości aktywności fizycznej do tygodniowego planu zajęć może mieć ogromny wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Bądź dla siebie dobry. Badania pokazują, że współczucie dla siebie zwiększa prawdopodobieństwo, że odniesiesz sukces w jakimkolwiek przedsięwzięciu. Nie przejmuj się więc swoim ciałem, obecnym poziomem sprawności lub rzekomym brakiem siły woli. Jedyne, co to zrobi, to Cię zdemotywuje. Zamiast tego spójrz na swoje przeszłe błędy i niezdrowe wybory jako okazję do nauki i rozwoju.

Sprawdź swoje oczekiwania. Nie straciłeś formy z dnia na dzień i nie zamierzasz natychmiast przekształcić swojego ciała. Oczekiwanie zbyt wiele, zbyt wcześnie prowadzi tylko do frustracji. Staraj się nie zrażać tym, czego nie możesz osiągnąć lub jak daleko musisz się posunąć, aby osiągnąć swoje cele fitness. Zamiast mieć obsesję na punkcie wyników, skup się na konsekwencji. Chociaż poprawa nastroju i poziomu energii może nastąpić szybko, fizyczna korzyść nadejdzie z czasem.

Zdjęcie: Tim Samuel/Pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Marysia 10.06.2021

    Najgorzej jest zacząć pozdrawiam:)

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Bądź piękna – idź do ortodonty
/
Bądź piękna – idź do ortodonty
Czym warto zainteresować się, gdy mówimy o ortodoncji?
Polecamy