Girl power

6 rzeczy, które dym papierosowy robi z twoją skórą

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
fot. Leah Kelley/ pexels.com

Dym papierosowy szkodzi naszemu zdrowiu na bardzo wielu płaszczyznach. Palacze zazwyczaj mają nasilone procesy starzenie się skóry, dlatego paląc ciężko zachować promienną i zdrowo wyglądającą cerę. Nikotyna i inne niebezpieczne związki chemiczne mają działanie toksyczne i kancerogenne, dlatego najlepiej porzucić ten niezdrowy nawyk raz na zawsze. 

Paląc papierosy nie tylko wdychamy dym nikotynowy do płuc, ale wchłaniają go błony komórkowe całego organizmu. Na negatywne skutki palenia jest narażona również nasza skóra, która zazwyczaj starzeje się o wiele szybciej, ma szary odcień oraz jest bardziej podatna na przebaweieia. Sprawdź, dlatego palenie szkodzi nie tylko twojemu zdrowiu, ale również cierpi na tym twoja skóra. 

6 negatywnych skutków palenia, które szkodzą skórze 

Przyśpieszenie procesów starzenia się skóry. 

Z badań przeprowadzonych wśród osób palących wynika, że regularnie palenie papierosów postarza skórę nawet o 10 lat! Większość kobiet stara się zatrzymać czas stosując kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne, które mają uchronić skórę przed przedwczesnym starzeniem. Palenie niweczy wszystkie te wysiłki i przyśpiesza okres w którym skóra traci swą witalność i młodzieńczy blask. 

Szary odcień skóry 

Osoby, które każdego dnia wdychają dym papierosowy nie mogą pochwalić się promienną skórą. Nikotyna wnika w błonę komórkową sprawiając, że skóra nabiera nieatrkcyjnego szarego koloru. Drobne naczynia krwionośne są stale poszerzane co objawia się obecnością pajączków naczyniowych na skórze.  

“Zmarszczki palacza”

Zmarszczki palacza to charakterystyczne bruzdy powstająca wokół obszaru ust. Związane są z nadmierną pracą mięśni wokół ust, które pracują podczas zaciągania się dymem papierosowym. Tego typu zmarszczki wyglądają bardzo nieestetycznie, zwłaszcza gdy pojawią się na twarzy przedwcześnie. 

Mniejsza elastyczność skóry i zdolność do regeneracji 

Związki chemiczne zawarte w dymie nikotynowym przyczyniają się do powstawania wolnych rodników. Te z kolei mają bardzo niekorzystny wpływ na keratynocyty, fibroblasty i naczynia krwionośne skóry. Uszkodzenia w tym obszarze zakłócają naturalny proces syntezy kolagenu i elastyny, co bezpośrednio wpływa na mniejszą jędrność i elastyczność skóry. Palacze mają obniżony poziom witamin i składników odżywczych co bezpośrednio przekłada się na mniejszą zdolność do regeneracji skóry i gojenia się ran.

Częstsze występowanie stanów zapalnych

U palaczy częściej dochodzi do stanów zapalnych skóry, które spowodowane są mniejszą ilością witamin i składników odżywczych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób cierpiących na problemy skórne. Czasami palenie papierosów może utrudniać rekonwalescencję.

Zdjęcie główne: Leah Kelley/ pexels.com

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Musisz zobaczyć
Przeczytaj więcej
post-image
Be healthy
Leczenie niepłodności – jak radzić sobie psychicznie?
Niepłodność to trudne doświadczenie, które dotyka wiele par na całym świecie. Oprócz wyzwań fizycznych, jakie stawia przed parą, niepłodność może również wywierać ogromny wpływ na stan psychiczny osób zmagających się z nią. Jak sobie z tym radzić?
Czytaj więcej