Cukier i sól znajdują się niemal w każdym produkcie. Z kolei nabiał jest przez większość z nas spożywany w nadmiarze. Gdy wyeliminujesz ich nadmiar ze swojego jadłospisu, przekonasz się, jak pozytywnie wpłynie to na Twoje ciało.
Naturalny cukier wchodzi w skład wszystkich owoców i warzyw. W tej formie nie jest szkodliwy dla człowieka, ponieważ produkty mają dużą objętość i sycą na długo. Z kolei cukier w syntetycznej formie nie wpływa pozytywnie na organizm. Jest jedną z najszybciej uzależniających substancji na świecie. Najgorsze cukry to te dodane, należy do nich sacharoza, fruktoza, glukoza i syrop glukozowo-fruktozowy. Nie są niezbędnym elementem zdrowej diety, odpowiadają za zaburzenia metaboliczne, otyłość czy szybkie spadki energii.
Z kolei sól jest niebezpiecznym dodatkiem, ponieważ znajduje się w każdym produkcie. Trudno samodzielnie zmierzyć, ile dziennie jej spożywamy, lecz gwarantujemy, że nie są to najmniejsze wartości. Zakłada się, że 65% sodu pochodzi z soli kuchennej, a reszta z produktów przetworzonych. Sól wpływa na zatrzymanie wody w organizmie, podwyższa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, ponadto osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny jej unikać.
Nabiał jest produktem, który nasz organizm ciężko trawi. Jest silnym alergenem, więc niejedna osoba ma na niego alergię. Często negatywnie wpływa na sylwetkę i stan cery.
Eliminując cukier ze swojej diety, w ciągu pierwszych kilku tygodni zauważysz pozytywne zmiany. Co prawda, na początek będziesz musiała walczyć z bólem głowy i ochotą na słodki smak, ale z czasem przyniesie to same korzyści. Po odstawieniu cukru organizm przestaje mieć spadki energii. Nie będziesz już potrzebować popołudniowych drzemek, a ciało będzie się starało utrzymywać ten sam poziom energii przez cały dzień.
Co więcej, nocą sen stanie się głębszy, co pozytywnie wpłynie na szybszą regenerację organizmu. Odstawienie cukru niesamowicie oddziałuje na stan cery. Ten słodki składnik często jest odpowiedzialny za wypryski, trądzik i stany zapalne. Po 30 dniach od ograniczenia jego spożycia znacznie poprawi się stan skóry.
Cukier należy do pustych kalorii, dlatego jego brak w diecie wpływa na szybszą redukcję tkanki tłuszczowej. Ponadto wysoko odżywcze posiłki bez cukru sprawią, że nie będziesz mieć napadów głodu w ciągu dnia, Twoje zęby będą w lepszym stanie, a Twoje pieniądze zostaną w portfelu, zamiast zostać wydane na słodycze.
Nie trzeba się starać, aby przekroczyć niezbędną ilość soli w diecie. Szacuje się, że dorosły człowiek powinien spożywać ok. 5 g sodu dziennie, jest to równowartość jednej małej płaskiej łyżeczki. Z kolei badania mówią, że statystyczny Polak spożywa 20 g soli dziennie, czyli czterokrotnie przekracza dopuszczalną normę.
Nadmierne spożycie soli sprawia, że tracimy zdolność odczuwania innych smaków. Zamiast całego wachlarza przypraw, to ona wysuwa się na pierwszy plan, a przeciętny człowiek nie umie docenić i poznać smaku potraw bez niej. Po jej ograniczeniu zauważysz inne przyprawy, np. zioła prowansalskie czy bazylię. Redukcja soli wpływa pozytywnie na ciśnienie tętnicze, ponieważ staje się ono wyrównane, ponadto samopoczucie znacznie się poprawia, a uporczywe skurcze mięśni znikają.
Pierwszą zauważalną zmianą po odstawieniu nabiału jest brak uczucia ciężkości po jego zjedzeniu oraz ograniczenie wzdęć. Często okazuje się, że to właśnie on był odpowiedzialny za wystający i wzdęty brzuch.
Niestety nabiał kupowany w sklepie może zawierać liczne hormony, które oddziałują na Twój organizm. Przede wszystkim po jego odstawieniu poprawia się cera, stany zapalne znikają. Co więcej, mleko stymuluje wydzielanie insuliny, której nadmiar ponosi odpowiedzialność za problemy z gospodarką hormonalną, co w efekcie może prowadzić do otyłości i cukrzycy. W związku z tym, odstawienie nabiału pośrednio wpływa na zmniejszenie masy ciała.