Picie siemienia lnianego – na jakie efekty możesz liczyć po miesiącu takiej kuracji?

Jedz zdrowo
Wiktoria Florek
Picie siemienia lnianego – na jakie efekty możesz liczyć po miesiącu takiej kuracji?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Siemię lniane to niewielkie, brązowe nasiona lnu zwyczajnego. Chociaż wyglądają niepozornie, to od lat znane są ze swoich zdrowotnych oraz leczniczych właściwości.

Spożywanie siemienia lnianego jest szczególnie polecane osobom, które skarżą się na dolegliwości pokarmowe i żołądkowe oraz bóle brzucha. Skutecznie regulują procesy trawienia i oczyszczają jelita, jednak na tym nie kończy się moc ich właściwości. Siemię lniane pomaga też zachować zdrową skórę, włosy i paznokcie, dlatego kuracja polegająca na jego piciu stała się w ostatnim czasie bardzo popularna. Jakie efekty przynosi?

Właściwości siemienia lnianego

Nasiona lnu zwyczajnego są bogate w białko, kwas foliowy, składniki mineralne (m.in. wapń, magnez, cynk i żelazo) oraz witaminy A,B,C,D,E i K. Słyną przede wszystkim z tego, że doskonale łagodzą dolegliwości układu pokarmowego. Jednak na tym nie kończą się ich zalety. 

Siemię lniane pomaga również łagodzić dolegliwości układu oddechowego, wspomaga odchudzanie, ponieważ daje uczucie sytości i normuje procesy trawienia, a także obniża poziom złego cholesterolu we krwi, gdyż zawiera kwasy omega-3. Działa również świetnie na włosy, skórę i paznokcie. To, że warto włączyć je do codziennej diety, nie ulega wątpliwości.

Przepis na napój z siemienia lnianego

Istnieje wiele przepisów na przyrządzanie siemienia lnianego. Jednym z nich jest zalanie jednej łyżki ziaren gorącą wodą (mniej niż 200 ml). Następnie należy przykryć kubek i pozostawić go na noc. O poranku należy wypić powstały napój na czczo razem z ziarenkami (rozgryzając je). Można również zagotować 2 łyżeczki ziaren siemienia lnianego w 200 ml wody. Cały proces powinien trwać przynajmniej 15 minut. Następnie należy przecedzić miksturę przez sitko, a sok pozostawić do wystygnięcia. Napój należy pić raz dziennie.

Efekty picia siemienia lnianego

Efekty picia siemienia lnianego są widoczne już po pierwszym miesiącu regularnego stosowania kuracji. Pierwszą zaletą jest zwiększenie odporności organizmu, dlatego warto wdrożyć ją w okresie wiosenno–zimowym. Siemię lniane świetnie wpływa też na cerę. Jego wpływ szczególnie docenią osoby borykające się z atopowym zapaleniem skóry. Staje się ona nawilżona, napięta, gładka i promienna.

Poprawia się również kondycja włosów i paznokci. Rosną one szybciej, są mocne i pełne blasku. Picie siemienia lnianego wspomaga też proces odchudzania. Podczas kuracji należy pić dużo wody.

O czym warto pamiętać?

Niektórzy zalecają, aby miksturę z siemienia lnianego spożywać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Z drugiej strony pojawiają się również głosy, że picie napoju wieczorem może powodować u niektórych kłopoty z zaśnięciem. Najbezpieczniej zacząć więc kurację, pijąc jedną porcję napoju dziennie, tuż po przebudzeniu. Warto pamiętać, że picie zawiesiny z siemienia lnianego sprawia, że problemy z zaparciami odchodzą w zapomnienie.

Pomaga również w chorobie wrzodowej. Siemię powleka błony śluzowe organów zewnętrznych (m.in. żołądka oraz dwunastnicy), tworząc swego rodzaju warstwę ochronną przed działaniem kwasu solnego. Dzięki temu osłania je i zmniejsza stany zapalne. Należy też pamiętać o tym, że chociaż picie siemienia lnianego wspomaga proces odchudzania, to jednak nic nie zastąpi racjonalnej, zbilansowanej diety oraz regularnych ćwiczeń fizycznych. Tylko w ten sposób osiągnąć można prawdziwie zadowalające efekty.

Inne zastosowanie siemienia lnianego

Siemię lniane można też z powodzeniem stosować zewnętrznie. Świetnie sprawdzi się jako naturalna odżywka na włosy i skalp. Skutecznie nawilży kosmyki i sprawi, że będą niesamowicie miękkie. Dobrym pomysłem jest też aplikowanie siemienia lnianego na twarz. Cera będzie dzięki temu zmatowiona, ponieważ nasiona lnu kontrolują wydzielanie sebum. Siemię lniane pomoże również na odparzenia i odmrożenia, a także pozytywnie wpłynie na popękany i łuszczący się naskórek. Naparem z siemienia lnianego można przemywać skórę w przypadku takich schorzeń, jak czyraki, łuszczyca czy półpasiec, aby złagodzić ich przebieg

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Garnitur dla chłopca – jak odpowiednio dobrać na takie uroczystości jak chrzest?
/
Garnitur dla chłopca – jak odpowiednio dobrać na takie uroczystości jak chrzest?
Szukasz praktycznych wskazówek, jak odpowiednio dobrać garnitur dla chłopca na chrzest? Zajrzyj do naszego artykułu i dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru stroju.
Polecamy