6 badań, które trzeba robić raz do roku, niezależnie od wieku

Żyj zdrowo
Justyna Fiedoruk
6 badań, które trzeba robić raz do roku, niezależnie od wieku
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nieprawdą jest, że badać muszą się jedynie ludzie starsi. Są bowiem badania, które warto robić regularnie i to bez względu na wiek.

Mimo tego, że lekarze, media, a nawet politycy i celebryci apelują do społeczeństwa, by badali się regularnie – wiele osób wciąż tego nie robi. A wykrycie wielu, nawet bardzo poważnych, chorób we wczesnym stadium pozwala często je pokonać bez większych konsekwencji zdrowotnych. Przerażające jest to, jak wielki odsetek społeczeństwa odwiedza lekarza raz na kilka lat i to zazwyczaj wtedy, gdy już bardzo źle się czują. 

Niestety – silne, długotrwałe objawy często świadczą o rozwiniętej chorobie, którą ciężko już zwalczyć. Sprawdzamy więc, które badania warto robić regularnie przynajmniej raz w roku, by cieszyć się zdrowiem!

1. Morfologia 

Morfologia jest to tanie, szybkie, a jednocześnie bardzo ważne badanie. Warto ją robić minimum raz do roku (a zaleca się nawet co kilka miesięcy) bez względu na to, czy jesteśmy w młodym czy podeszłym już wieku. Badanie krwi pozwala stwierdzić np. czy nie mamy anemii, a jak się okazuje, zmaga się z nią nawet 30% społeczeństwa na świecie. Poza tym morfologia pozwala wykryć też stany zapalne, niedobory oraz choroby pasożytnicze. 

2. Stężenie glukozy we krwi

Cukrzyca jest przez niektórych nazywana jedną z plag XXI wieku. Zmaga się z nią naprawdę wiele osób, także młodych. Dlatego warto badać stężenie glukozy w krwi, szczególnie, że badanie jest szybkie i wykonywane w większości przychodni za darmo. Wystarczy ukłuć się w palec i kroplę krwi nanieść na specjalny pasek, który wkładany jest do glukometru. Po chwili otrzymujemy wynik. 

Można też robić test doustny obciążenia glukozą. Wówczas należy udać się do laboratorium,  zbadać krew, a następnie wypić glukozę i po upływie odpowiedniego czasu ponownie wykonać badanie. Wówczas możemy stwierdzić, czy organizm odpowiednio wydziela insulinę.

3. Pamiętaj o badaniu tarczycy

Regularnie należy także badać tarczycę, której nieprawidłowe funkcjonowanie może wywoływać wiele dolegliwości np. problemy z koncentracją, bezsenność, osłabienie, spowolniony metabolizm czy problemy z nerkami. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność jest poważnym schorzeniem. Mitem jest, że tarczycę powinny badać tylko panie, także panowie powinni ją sprawdzać. 

4. Badanie moczu

Badanie moczu jest równie podstawowym badaniem, jak morfologia. Pozwala na zdiagnozowanie licznych schorzeń i to jeszcze na bardzo wczesnym etapie. Badając mocz, możemy zweryfikować czy nie mamy problemów związanych z nerkami lub układem moczowym, cukrzycy, infekcji, a nawet nadciśnienia.

5. Oznaczaj CRP

Przynajmniej raz do roku badając krew należy sprawdzić stężenie CRP, czyli białka ostrej fazy. Niestety wciąż wiele osób tego nie robi. A dzięki temu można sprawdzić, czy w organizmie nie pojawił się stan zapalny. Wysokie CRP może także świadczyć o niewydolności nerek, zawale serca oraz nowotworach. Jeśli wszystko jest w porządku, a CRP jest podwyższone, to oznaka, że należy zadbać o siebie i nieco zmienić styl życia na zdrowszy.

6. USG piersi – podstawowe badanie wśród pań

Kobiety powinny regularnie badać piersi. Nie bez powodu w mediach jest tyle akcji promocyjnych zachęcających do tego. Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów, z którymi zmagają się panie. Dlatego regularne USG jest podstawą, by wykryć tę chorobę we wczesnym stadium i móc podjąć jak najszybsze leczenie.

USG piersi pozwala także na wykrycie niegroźnych gruczolakowłókniaków, które są wynikiem zmian hormonalnych. Oczywiście warto też wykonać co kilka tygodni samobadanie piersi polegające na ich dokładnym obejrzeniu i sprawdzeniu, czy nie ma na nich jakichś zgrubień czy guzków. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak bezpłatne badania słuchu mogą przyczynić się do poprawy jakości życia
/
Jak bezpłatne badania słuchu mogą przyczynić się do poprawy jakości życia
Dowiedz się, w jaki sposób bezpłatne badania słuchu mogą podnieść Twój komfort życia, poprawić komunikację i zwiększyć satysfakcję z dnia codziennego.
Polecamy