Artykuł sponsorowany
Jeżeli zajmujesz się sportem regularnie – niezależnie od tego, czy ćwiczysz zawodowo, czy hobbystycznie – na pewno zdajesz sobie sprawę, że kluczowe znaczenie w kształtowaniu sylwetki i zachowaniu zdrowia ma Twoja dieta. Sprawdź, które odżywki mogą pomóc Ci osiągnąć sportowe cele.
Kreatyna to kwas naturalnie występujący w ludzkim ciele, głównie w mięśniach szkieletowych. Powstaje w mięśniach i ścięgnach, ale poza tymi lokacjami jej niewielkie ilości znajdują się również w mózgu, wątrobie i nerkach. Kreatyna, po połączeniu z fosforanami, tworzy fosfokreatynę.
Związki fosforowe to związki wysokoenergetyczne, które organizm może wykorzystywać w procesach metabolicznych wymagających nakładów energii – na przykład syntezie białek. Z tego powodu kreatyna uważana jest za czynnik sprzyjający budowaniu masy mięśniowej, warto jednak podkreślić, że organizm wykorzystuje ją głównie w okresach między treningami. W tym czasie kreatyna podtrzymuje optymalny poziom ATP (czyli innego związku wysokoenergetycznego) w komórkach, dzięki czemu procesy metaboliczne mogą zachodzić z niezmienną intensywnością w dłuższej perspektywie czasowej.
Dodatkową funkcją kreatyny jest podwyższenie nawodnienia miocytów (komórek mięśniowych), dzięki czemu są one mobilizowane do wzrostu. Warto również wspomnieć, że kreatyna hamuje miostatynę, czyli białko bezpośrednio odpowiedzialne za ograniczanie budowania masy mięśniowej. Te wszystkie właściwości składają się na tworzenie przez nią sprzyjających okoliczności do wzrostu masy mięśniowej.
Jako suplement kreatyna może być zalecana do stosowania zwłaszcza w okresach intensywnych treningów. Jeśli jesteś zainteresowana wypróbowaniem jej działania w ramach własnej diety, sprawdź https://inkospor.pl/kreatyna. Naturalnym źródłem kreatyny będą przede wszystkim czerwone mięso i ryby, a także Twój organizm – chociaż produkcja tego związku przez ludzkie ciało wynosi zazwyczaj nie więcej niż 2 g w ciągu doby.
Aminokwasy to związki zdolne do łączenia się ze sobą wiązaniami peptydowymi i tworzenia w ten sposób białek. Są bezpośrednim źródłem materiału budulcowego dla mięśni szkieletowych, dlatego mogą doskonale wspomagać wzrost masy mięśniowej przy ćwiczeniach.
Poza funkcją strukturalną uczestniczą w kumulowaniu energii, dzięki czemu pozytywnie wpływają na komórkowe procesy metaboliczne. Aminokwasy występują w większości produktów spożywczych – ale w różnej ilości. Wybierając żywność wysokobiałkową możesz z łatwością naturalnie uzupełnić swoją dietę o te składniki, jednak razem z nimi przyjmujesz również kalorie. Dla wielu sportowców wartość energetyczna posiłków ma kluczowe znaczenie, a pracując nad sylwetką nie chcą zaprzepaścić wyników wysokokaloryczną dietą. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem mogą być suplementy zawierające aminokwasy dostępne tutaj: https://inkospor.pl/aminokwasy.
Podobną funkcję mogą pełnić odżywki białkowe, również przystosowane do wspierania budowania masy mięśniowej u sportowców. Z łatwością znajdziesz wśród nich smaki i kompozycje, które będą najbardziej Ci odpowiadały, a odżywka zapewni doskonały potreningowy posiłek w postaci shake’a. W zależności od celu Twojego treningu, Twoje zapotrzebowanie na białka (jako makroskładniki występujące w diecie) może być różne. Statystycznie osoby budujące masę mięśniową powinny przyjmować od 1,5 do 1,7 g białka na kilogram masy ciała, a osoby „na redukcji” od 1,7 do 1,9 g białka na kilogram masy ciała.
Zdj. główne: CTRL – A Meal Replacement/unsplash.com