Jakich objawów grypy nie wolno lekceważyć?

Be healthy/Żyj zdrowo
Redaktor Blue Whale Press
Jakich objawów grypy nie wolno lekceważyć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Grypa jest chorobą wirusową drób oddechowych, do której zakażenia zwykle dochodzi poprzez drogę kropelkową. Jest to bardzo poważna, często śmiertelna choroba w przypadku osób o niskiej odporności oraz przede wszystkim osób starszych, szczególnie gdy występują u nich choroby współistniejące. Grypę łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Jakich objawów grypy pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć?

Skąd bierze się grypa i czym się różni od przeziębienia?

Grypa jest spowodowana przez infekcje wirusowe z grup typu A oraz B. Warianty typu B to grypy sezonowe, pojawiające się zwykle od października do kwietnia. Nie są tak niebezpieczne, jak grypa pandemiczna, czyli typ A, która pojawia się co kilkanaście lat. Największym niebezpieczeństwem grypy jest szybkie i łatwe rozprzestrzenianie się, szczególnie w ciasnym, dużym tłumie. Wystarczy kontakt fizyczny z drugą osobą, dotykanie przedmiotów, których wcześniej używał chory lub niedostateczne dbanie o higienę rąk.

Przeziębienie natomiast wiąże się z zapaleniem błony śluzowej nosa, zatok oraz gardła. Zakażenie przenosi się tą samą drogą co grypa. Przez podobieństwo objawów grypy i przeziębienia, łatwo je ze sobą pomylić. Najważniejszym czynnikiem rozróżniającym obie te przypadłości jest intensywność przebiegu choroby. Pierwsze fazy przeziębienia są raczej łagodne i narastają stopniowo. Z kolei grypa jest nagła, objawy mogą pojawiać się tak szybko, co znikać. Przeziębieniu nie towarzyszy również wysoka gorączka, a raczej intensywny katar. Z kolei grypa charakteryzuje się wysokim gorączkowaniem oraz lekkim nieżytem nosa. Rozumiejąc te różnice, możemy łatwiej wdrożyć odpowiednie leczenie, unikając niebezpiecznych konsekwencji.

Jakie są objawy grypy?

Pierwsze oznaki grypy pojawiają się już w ciągu kilku pierwszych dni od kontaktu z zakażonym. Początkowe objawy grypowe to nasilający się ból głowy, ogólne osłabienie organizmu, a także stopniowe wzrastanie temperatury ciała. Zwykle na początku chory ma stan podgorączkowy i mówi się wtedy o objawach przedgrypowych, sygnalizujących pojawienie się jej. W pierwszych etapach wzrasta gorączka, występują bóle mięśniowo-stawowe, dreszcze, osłabienie oraz ogólnie złe samopoczucie. Dopiero w następnych etapach, po około 3-4 dniach pojawiają się trudności z oddychaniem, suchy kaszel, czasem nawet biegunka i wymioty. O wiele trudniej wykryć grypę u osób starszych, ponieważ może ona wystąpić bezgorączkowo, a do tego mogą dojść problemy ze świadomością i splątaniem.

Czas trwania grypy jest zróżnicowany, bo może wynosić od 3 dni do nawet tygodnia. Odpowiednio wdrożone leczenie przeciwwirusowe może skrócić chorobę oraz załagodzić jej objawy.

Sezon grypowy – o czym warto pamiętać?

Najważniejszą profilaktyką grypy jest szczepionka, dzięki której ryzyko zakażenia się, nawet przy kontakcie z osobą chorą, jest znacznie obniżone. Podczas ciężkiego przebycia grypy bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem, najlepiej zdalna, dla bezpieczeństwa własnego oraz innych. Dzięki Receptomat.pl leki na grypę mogą zostać wystawione przez lekarza pacjentowi nawet bez wychodzenia z domu. Innymi sposobami zapobiegawczymi jest przede wszystkim dbanie o higienę, w tym bardzo częste mycie rąk, zasłanianie ust oraz nosa podczas kichania, najlepiej chusteczką jednorazową lub łokciem, częste wietrzenie pomieszczeń, a także rezygnacja z wychodzenia z domu w przypadku naszego złego samopoczucia.

Fot.: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Top 10 stylowych dresów, które możesz nosić także poza siłownią!
/
Top 10 stylowych dresów, które możesz nosić także poza siłownią!
Poznaj najlepsze dresy polskich marek, które doskonale nadają nie tylko do ćwiczeń, ale też na co dzień, podczas spacerów, spotkań towarzyskich, podróży i innych nieformalnych okazji.
Polecamy