Dlaczego warto codziennie robić przysiady?

Porady
Wiktoria Florek
Dlaczego warto codziennie robić przysiady?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przysiady to ćwiczenia wielofunkcyjne, zwiększające siłę nóg i wzmacniające kolana, ale to nie wszystko. Pozytywnie wpływają na stan brzucha, pleców i bioder. Są proste do wykonania, więc stanowią podstawę niejednego treningu. Warto wykonywać je codziennie. Dlaczego? Na to pytanie odpowiadamy poniżej. 

Jak poprawnie wykonywać przysiady? 

Przysiady są często krytykowane przez trenerów fitness, ponieważ rzekomo niszczą kolana. Jednak, dobrze wykonywane, poprawiają ich stan oraz wzmacniają tkankę łączną. Jedyne, co należy zrobić, to nauczyć się je robić poprawnie, a to wcale nie jest takie trudne. 

Aby odpowiednio wykonywać przysiady, przed przystąpieniem do ćwiczeń musisz wykonać krótką rozgrzewkę. Poleca się rozruszać nogi oraz kostki. Następnie stań ze stopami na szerokość nieco większą niż szerokość ramion. Kolana muszą znajdować się nad stopami, nie mogą być nigdzie wygięte, plecy powinny być proste. Z tej pozycji, należy ugiąć biodra i kolana, do momentu aż zostanie osiągnięty kąt 90 stopni pomiędzy udami a łydkami. Następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powietrze należy wdychać, gdy schodzisz na dół, a wydychać przy ruchu do góry.

Codziennie wykonywane przysiady zwiększają siłę nóg

Nogi stanowią bardzo duży procent masy ciała. Mocne i umięśnione nie tylko pomagają w sprawniejszym poruszaniu, ale i w szybszym spalaniu kalorii. Większa liczba komórek mięśniowych sprawia, że ciało pracuje na wyższych obrotach, a codzienna stymulacja mięśni przysiadami pomaga w ich rozwoju. Podczas wykonywania ćwiczeń pracują pośladki, ścięgna podkolanowe i mięsień czworogłowy uda. Co więcej, przysiady normują pracę hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie mięśni całego ciała w dobrej kondycji. 

Wspomagają mięśnie w całym ciele

Przysiady pomagają w rozwoju mięśni nóg i pośladków, co jest oczywiste. W końcu podczas wykonywania ćwiczeń to one najbardziej pracują. Jednak to nie wszystko. Codzienne ćwiczenia tworzą środowisko anaboliczne, które wspomaga budowanie mięśni całego ciała. Ich prawidłowe wykonywanie pomaga w produkcji testosteronu i ludzkiego hormonu wzrostu. One z kolei są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój wszystkich mięśni, co oznacza, że przysiady pomagają wzmacniać nie tylko dolną, ale i górną część ciała. 

Przysiady pomagają w codziennych czynnościach

Przysiady są ćwiczeniami funkcjonalnymi, co oznacza, że pobudzają do pracy wszystkie mięśnie, a to różni je od aktywności wykonywanej na maszynach. Co więcej, są jednym z najstarszych ćwiczeń, ponieważ ludzie potrafili kucać od zawsze, a kiedyś była to niezwykle potrzebna umiejętność. Obecnie przysiady pobudzają pracę mięśni, przez co pracują one wydajniej, a to przekłada się na funkcjonalność całego organizmu. Dzięki regularnym treningom ciało pracuje efektywniej, radząc sobie z codziennymi trudnościami. 

Poprawiają mobilność, równowagę i elastyczność ciała

Przysiady nie tylko dodają siły, ale również poprawiają elastyczność bioder i stawów skokowych. W połączeniu ze zwiększoną siłą nóg wpływają na większą mobilność całego ciała. Ponadto wzmacniają mięśnie posturalne, które są odpowiedzialne za utrzymywanie równowagi i odpowiedniej postawy ciała. Skutkiem jest lepsza komunikacja i sprawniejsze przesyłanie bodźców pomiędzy mózgiem a mięśniami, co zapobiega upadkom, a w rezultacie licznym urazom. 

Wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej

Ilość spalonych kalorii podczas wykonywania przysiadów jest zróżnicowana. Zależy od masy ciała, płci, intensywności ćwiczeń oraz czasu trwania treningu. Przysiady wpływają również na zwiększenie masy mięśniowej, co przekłada się na spalanie większej liczby kalorii już po zakończonym treningu. Mięśnie do regeneracji potrzebują energii, a więc pobierają ją nie tylko w czasie wykonywania przysiadów, ale i po ich zakończeniu. 

Zapobiegają urazom

Bardzo duża część urazów sportowych spowodowana jest nieodpowiednim przygotowaniem i słabym wzmocnieniem tkanek. Przysiady pomagają wzmocnić więzadła, pozytywnie wpływają na tkankę łączną oraz mięśnie odpowiadające za stabilizację. Ponadto u osób wykonujących przysiady kontuzje są rzadziej spotykane, ponieważ ich ciało jest elastyczniejsze oraz łatwiej utrzymuje równowagę. 

Ujędrniają pośladki i brzuch

Przysiady, jako ćwiczenia wielofunkcyjne, angażują całe ciało, a najbardziej brzuch, uda, pośladki i nogi, przez co ujędrniają i utwardzają mięśnie. Te z kolei uczestniczą w regulacji gospodarki lipidowo-hormonalnej. Chronią przed cellulitem, walczą z otyłością, cukrzycą i chorobami układu krążenia. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak poprawić kondycję skóry dzięki regularnym ćwiczeniom
/
Jak poprawić kondycję skóry dzięki regularnym ćwiczeniom
Odkryj rewolucyjny wpływ regularnej aktywności fizycznej na stan Twojej skóry. Dowiedz się, jak ćwiczenia mogą poprawić jej wygląd i kondycję oraz jakie typy treningów są najbardziej efektywne.
Polecamy