Rozgrzewka jako obowiązkowy element treningu

Be fit
Tekst Sponsorowany
Rozgrzewka jako obowiązkowy element treningu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Rozgrzewka to obowiązkowy element ćwiczeń fizycznych. Wpływa nie tylko na osiąganie lepszych wyników podczas realizowanej aktywności fizycznej, ale też na kondycję całego organizmu. Okazuje się, że prawidłowe rozgrzanie organizmu ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. Dowiedz się więcej i już nigdy więcej nie pomiń rozgrzewki podczas swojej rutyny treningowej!

Ile powinna trwać rozgrzewka?

Każdy trening właściwy powinien być poprzedzony rozgrzewką. Działania rozgrzewające najlepiej przeprowadzać przez około 5-10 minut. Te dłuższe, około 20-minutowe są przewidziane dla treningów intensywnych, których realizacja przebiega przez ponad godzinę.

Jak działa rozgrzewka?

Chociaż rozgrzewka to raczej łagodne i niezbyt wymagające ćwiczenia, mają one ogromne znaczenie dla funkcjonowania organizmu podczas treningu. Przede wszystkim, dzięki niej podnosi się temperatura całego ciała, usprawnione zostają procesy metaboliczne, a tkanki i mięśnie zostają dotlenione. Usprawnia się krążenie krwi, stawy zostają wzmocnione, a mięśnie bardziej elastyczne.

Rozgrzewka nie tylko przygotowuje do treningu sportowego i zwiększa wydajność, ale chroni również przed ewentualnymi kontuzjami, ponieważ rozluźnia ciało.

Najlepsze ćwiczenia na rozgrzewkę

Ćwiczenia, które mają rozruszać nasze ciało najlepiej dobierać do rodzaju treningu, jaki ma być za chwilę wykonywany. Zawsze warto uwzględniać te partie, których w szczególności będzie dotyczył główny trening. Eksperci potwierdzają jednak, że jest co najmniej 10 ćwiczeń na rozgrzewkę, które są uniwersalne i zawsze sprawdzają się doskonale. Wśród tych najpopularniejszych wyróżnia się:

  • przysiady z wyskokiem,
  • trucht,
  • skrętoskłony,
  • krążenie tułowia,
  • pajacyki,
  • bieg w miejscu,
  • krążenie kolanami,
  • krążenie kostkami,
  • rozciąganie pleców,
  • rozciąganie klatki piersiowej.

Rozgrzewka całego ciała powinna przebiegać od pozycji stojącej do pozycji leżącej. Ćwiczenia są na tyle proste, że z powodzeniem mogą realizować je zarówno dorośli, jak i dzieci. Rozciąganie i rozgrzewanie wszystkich partii jest obowiązkowym elementem treningu, niezależnie od wieku, płci ani rodzaju prowadzonej dyscypliny sportowej. Nie ma również znaczenia, jak długo uprawiamy sport. Pamiętaj jednak, że każda rozgrzewka powinna być dopasowana indywidualnie, a pod uwagę należy wziąć, chociażby ogólną kondycję i stan zdrowia osoby ćwiczącej. Ćwiczenia rozgrzewające nie mogą nadwyrężać ani męczyć, mają być przecież wstępem do treningu. Każde ćwiczenie, chociaż najczęściej proste i niewymagające specjalnych umiejętności, powinno być wykonywane w sposób odpowiedni technicznie. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zupełne pomijanie rozgrzewki przed treningiem albo zbyt intensywne ćwiczenia rozciągające.

Czym grozi trening bez rozgrzewki?

Nierozgrzane mięśnie oraz nierozciągnięte stawy czy więzadła mogą przede wszystkim przyczynić się do powstawania groźnych kontuzji, urazów, naciągnięć, skręceń czy zerwań. Ponadto, brak rozgrzewki powoduje mniejszą wydajność organizmu, przez co trening nie jest w pełni efektywny.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Odżywki dla osób, które regularnie ćwiczą
/
Odżywki dla osób, które regularnie ćwiczą
Kiedy wdrożyć suplementy do diety sportowca? Sprawdź, czy ich potrzebujesz lub czy mogą pomóc Ci w realizacji treningowych celów!
Polecamy