Hartowanie ma na celu wzmocnienie mechanizmów obronnych organizmu, a także zwiększenie adaptacji do czynników środowiskowych. To znaczy, że zahartowana osoba lepiej toleruje niekorzystne warunki i jest mniej podatna na zachorowania.
Podstawowym warunkiem hartowania jest prowadzenie zdrowego trybu życia, ale też przestrzeganie kilku zasad:
Aby organizm uodpornił się na różne czynniki, konieczne są kompleksowe działania w kilku obszarach.
Naturalne czynniki środowiskowe wykorzystywane do hartowania to słońce, powietrze i woda.
Łagodniejsza forma hartowania, która obejmuje kąpiele powietrzne i ćwiczenia na świeżym powietrzu. Pod wpływem kąpieli:
Słońce oddziałuje na organizm poprzez promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe (UV). Pod wpływem promieni podczerwonych w ciele powstaje dodatkowe ciepło, w wyniku czego:
Promienie UV pozwalają syntetyzować w skórze witaminę D, mają właściwości bakteriobójcze i zwiększają odporność organizmu na infekcje, tonizują narządy.
Jest to najbardziej popularna i niedroga metoda, którą można praktykować przez cały rok w domu lub w plenerze. Jednym ze wskaźników skuteczności zabiegów hartowania w wodzie jest reakcja skóry. Wyróżnia się trzy fazy reakcji skóry na działanie zimnej wody:
Przy regularnym hartowaniu pierwsza faza ulega skróceniu, a druga przyspieszeniu. Co najważniejsze, nie wolno dopuścić do fazy trzeciej.
Jeśli chcesz zacząć hartować swój organizm, musisz wybrać moment, kiedy jesteś zupełnie zdrowy. Na początek wybierz łagodniejsze zabiegi:
Po takim etapie przygotowawczym możesz spróbować takich zabiegów jak prysznic naprzemiennie zimną i ciepłą wodą, morsowanie połączone z sauną, delikatne nacieranie mokrej skóry ciepłym ręcznikiem, polewanie lodowatą wodą.
Zdj. główne: Alora Griffiths/unsplash.com