Be fit Porady

Jak dbać o aktywność fizyczną?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dwa podstawowe elementy stylu życia to dieta oraz aktywność fizyczna. W stosunku do obu narosło wiele fałszywych przekonań i mitów. Na przykład, uważa się, że aktywność fizyczna powinna być intensywna (aż do zakwasów), ale prawda jest taka, że najważniejsza w niej jest regularność, a nie nasilenie. Co jeszcze warto wiedzieć o uprawianiu sportu?

Łącz trening siłowy i trening wydolnościowy

Wiele osób podejmuje się aktywności fizycznej w określonym celu, na przykład aby schudnąć lub wyrzeźbić sylwetkę. Z takimi postawami błędnie kojarzone są niezdrowe przekonania – między innymi, że aby schudnąć, trzeba robić wyłącznie cardio albo, że przy budowaniu sylwetki nie warto wykonywać treningów wydolnościowych, bo istnieje szansa na utracenie efektów. Prawda jest jednak taka, że zarówno dla zaspokojenia w zdrowy, fizjologiczny sposób potrzeb organizmu, jak i podejmując się dodatkowej aktywności fizycznej, należy dbać o oba rodzaje ćwiczeń. Trening wydolnościowy poprawia mobilność i kondycję organizmu, może wspierać działanie układu krążenia i układu oddechowego. Z kolei trening siłowy jest świetnym sposobem na poprawienie siły, sprawności, zakresu ruchu i zadbanie o stan mięśni oraz stawów. W dodatku, optymalne połączenie tych dwóch typów aktywności fizycznej może przynieść najlepsze rezultaty i to niezależnie od tego, jaki jest Twój ostateczny cel. 

Trening wydolnościowy

Trening wydolnościowy, cardio lub tlenowy to aktywność fizyczna mająca na celu „zmęczenie” Cię. Podczas takich ćwiczeń zazwyczaj pracuje się z własnym ciężarem ciała albo niewielkim dodatkowym obciążeniem. Przykładem treningu wydolnościowego może być jogging, nordic walking, pływanie, szybki marsz, jazda na rowerze czy na rolkach, kręcenie hula-hop, a także jazda na orbitreku czy wchodzenie po schodach. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie tego typu aktywności jako rodzinnego nawyku – wykorzystaj więc ciepłą pogodę, wygodne buty lub rolki dla dzieci i razem z najbliższymi wybierz się na popołudniową lub poranną aktywność.

Trening siłowy

Trening siłowy jest nieco bardziej obciążający, ze względu na to, że zazwyczaj pracuje się podczas niego z dodatkowym obciążeniem. Z tego powodu należy uważać podczas wykonywania ćwiczeń i dbać o poprawną postawę oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Jeżeli dopiero zaczynasz, nie porywaj się na ogromne ciężary i załadowane na maksa sztangi. Na stronie: https://thornfit.pl/sprzet/hantle/ znajdziesz zestawy hantli dla początkujących i zaawansowanych, dzięki którym z łatwością wejdziesz w świat treningów siłowych. Dobrym pomysłem będzie jednak skontaktowanie się z trenerem personalnym lub wybranie się na kilka zajęć grupowych na siłowni, aby profesjonalista mógł skontrolować Twoją technikę.

Fot.: Mart Production/pexels.com

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Musisz zobaczyć
Przeczytaj więcej
post-image
Be healthy
Leczenie niepłodności – jak radzić sobie psychicznie?
Niepłodność to trudne doświadczenie, które dotyka wiele par na całym świecie. Oprócz wyzwań fizycznych, jakie stawia przed parą, niepłodność może również wywierać ogromny wpływ na stan psychiczny osób zmagających się z nią. Jak sobie z tym radzić?
Czytaj więcej