Sposoby na poparzoną skórę

Be beauty
Anna Jastrzębska
Sposoby na poparzoną skórę
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Choć słońce jest niezbędne do prawidłowej pracy naszego organizmu, to jednak zbyt długie wystawianie się na jego promieniowanie może prowadzić do poparzeń słonecznych. I choć domowe sposoby nie leczą uszkodzonej skóry, to z pewnością pomogą złagodzić ból. Sprawdź, jakie naturalne produkty przyniosą Ci ulgę.

Zimny prysznic

Pierwszym sposobem na złagodzenie pieczenia skóry, który być może niektórym przychodzi do głowy jako pierwszy, jest zimny prysznic. Polewanie się chłodną wodą pomoże obniżyć temperaturę rozpalonej skóry. Woda powinna mieć jednak letnią temperaturę – zbyt lodowata mogłaby spowodować szok termiczny. Delikatnie polewaj wodą poparzone miejsca. Stopniowo delikatnie zmniejszaj temperaturę. Aby prysznic przyniósł Ci prawdziwą ulgę, powinien trwać ok. 10–15 minut.

Miód

Choć poparzonej skóry nie powinno się smarować żadnymi ciężkimi i tłustymi substancjami, jest jeden wyjątek: miód. Ma on właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu przyspiesza gojenie poparzonych miejsc. Aby miód przyniósł natychmiastową ulgę w bólu, należy zrobić z niego okład i przyłożyć do poparzonego miejsca.

Zsiadłe mleko i kefir

Ten sposób na poparzenia słoneczne stosowały jeszcze nasze prababcie. Warto wiedzieć, że podczas opalania, zostaje naruszony prawidłowy, kwaśny odczyn pH naszej skóry, przez co traci ona barierę ochronną przed mikroorganizmami i traci odpowiednie nawilżenie. Produkty mleczne, takie jak kefir, zsiadłe mleko oraz maślanka pomagają przywrócić prawidłowe, kwaśne pH skóry, gdyż zawierają ogromne ilości kultur żywych bakterii. Białko mleka krowiego zawiera również witaminy A, D i E, które regenerują zniszczony naskórek. Wystarczy jedynie na zaczerwienioną skórę nałożyć gazę namoczoną w kefirze lub zsiadłym mleku, by przynieść natychmiastową ulgę.

Ziemniaki

Ziemniaki również mają właściwości, które mogą przynieść ulgę podrażnionej skórze. Wszystko to dzięki substancjom wykazującym działanie podobne do atropiny. Niebagatelną rolę pełni też zawarty w tych warzywach krochmal, który chroni skórę przed podrażnieniami. Aby skorzystać ze wszystkich cennych właściwości ziemniaka, wystarczy przyłożyć do skóry surowe plasterki lub zmielone puree. Dobrze sprawdzi się również mąka ziemniaczana zmieszana z wodą.

Aloes

Sok z aloesu, w przypadku leczenia poparzeń słonecznych, wykazuje podobne działanie, jak produkty mleczne. Również pomaga przywrócić kwaśny odczyn skóry, dzięki czemu jest ona odporniejsza na podrażnienia. Aloes zawiera enzymy, które regenerują naskórek oraz działają przeciwzapalnie. Przyspiesza również proces gojenia się. Aby przynieść ulgę poparzonej skórze, wystarczy przyłożyć na 15 minut gazę nasączoną chłodnym sokiem z aloesu.

Olejek z mięty pieprzowej

Dzięki zawartości mentolu, olejek z mięty pieprzowej chłodzi i znieczula skórę poparzoną słońcem. Przyspiesza także proces gojenia. Zmieszaj ze sobą dwie krople olejku i pół szklanki wody. W tak przygotowanym roztworze zamocz gazę i przyłóż do poparzonego miejsca.

Zdj. głóne: Gary Cole/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jaki wpływ ma kawa na zdrowie?
/
Jaki wpływ ma kawa na zdrowie?
Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, cenionym za jej wyjątkowy smak i pobudzające właściwości. Jednak oprócz walorów smakowych, […]
Polecamy