Jak nadać włosom blask i miękkość?

Girl power
Magdalena Gawior
Jak nadać włosom blask i miękkość?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

O pięknych, zdrowych włosach marzy wiele kobiet. Pożądanymi cechami są również delikatny połysk i miękkość w dotyku. Te oczekiwania może spełnić, dzięki odrobinie cierpliwości, dobrze ułożona pielęgnacja oraz odpowiednie, przyjazne dla skóry głowy kosmetyki. Na szczęście, wybrania optymalnych produktów może nauczyć się każdy!

Nie samymi kosmetykami człowiek żyje…

Zanim zabierzesz się za układanie pielęgnacji, warto wiedzieć, że kosmetyki nie mogą rozwiązać wszystkich problemów związanych z włosami. Niekiedy łamliwość, suchość i szorstkość w dotyku oraz wypadanie włosów mają podłoże nie tylko w niewłaściwej pielęgnacji, ale również – a być może nawet przede wszystkim – nieodpowiedniej diecie. W takim przypadku warto najpierw zadbać o uzupełnienie niedoborów (modyfikując swoją dietę lub włączając do niej odpowiednie suplementy), a dopiero później zająć się pielęgnacją. Będziesz wtedy w stanie odpowiadać na problemy, które możesz rozwiązać przy użyciu zewnętrznych preparatów. O jakiej suplementacji warto pomyśleć, aby walczyć z poszarzzałymi, wypadającymi i łamliwymi włosami? Przydatne będą przede wszystkim aminokwasy siarkowe (L-cysteina i L-metionina), krzemionka (którą znajdziesz w wyciągach ze skrzypu i bambusa) i cynk. W niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się również witaminy z grupy B, w tym biotyna (chociaż wyłącznie u osób z niedoborami tej witaminy), żelazo i wyciągi z pokrzywy.

Niedobory uzupełniowe – i co teraz?

Wybór odpowiednich produktów do włosów powinien zostać oparty na zdefiniowaniu problemów, z którymi się mierzysz i oczekiwań względem nowej pielęgnacji. Bardzo istotne jest również poznanie swoich włosów. Jeżeli Twoje włosy są suche i zniszczone, puszą się, bardzo szybko schną, wydają się matowe, w dotyku są sztywne i szorstkie, fale po zaplecionych warkoczach długo się na nich utrzymują, a w dodatku często widzisz u siebie rozdwojone końcówki, prawdopodobnie jesteś właścicielką włosów wysokoporowatych. Jeśli nie widzisz u siebie wszystkich tych cech, być może Twoje włosy wykazują średnią porowatość. Co to oznacza? Łuski, które budują Twoje włosy, są odchylone (być może nawet znacząco) od rdzenia. Sprawia to, że włosy zaczepiają się o siebie, łamią i szybko niszczą tracą wodę i są narażone na niekorzystny wpływ środowiska. Celem Twojej pielęgnacji będzie zamknięcie łusek włosów tak, aby ich porowatość uległa zmniejszeniu. Możesz to osiągnąć, stosując optymalne dla Twojej porowatości odżywki do włosów i delikatny szampon. 

Dobre rady dotyczące pielęgnacji włosów

Jeśli zależy Ci na poprawieniu kondycji swoich włosów, a zadbałaś już o odpowiednią dietę, postaraj się ułożyć sensowny schemat odżywiania Twoich włosów. Pamiętaj, że przy każdym myciu powinnaś stosować szampon pozbawiony SLS i SLES (zwróć uwagę na skład INCI na etykiecie szamponu i zadbaj, by nie było w nim Sodium Lauryl Sulfate ani sodium Laureth Sulfate) oraz przynajmniej jednej odżywki. Natomiast w Twojej kosmetyczce powinny znajdować się ich trzy rodzaje. Przydatne mogą okazać się również analogiczne maski do włosów, które czasami mogą być stosowane bez spłukiwania. Jakich rodzajów odżywek potrzebujesz? Proteinowej (której powinnaś używać raz w tygodniu), humektantowej (do używania raz lub dwa razy w tygodniu) oraz emolientowej (której możesz używać trzy razy w tygodniu). Pamiętaj, żeby dobrać produkty zgodnie z porowatością swoich włosów – im jest ona wyższa, tym większe cząsteczki chemiczne powinny znaleźć się w kosmetyku.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Polecamy