Jak wygląda atopowe zapalenie skóry głowy?

Be healthy
Tekst Sponsorowany
Jak wygląda atopowe zapalenie skóry głowy?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Atopowe zapalenie skóry głowy to przewlekła, zapalna choroba o charakterze nawrotowym. Może dotyczyć zarówno osób dorosłych, dzieci, jak i niemowląt, jednak najczęściej pojawia się u młodszych pacjentów. Schorzenie to może przebiegać z zajęciem nie tylko skóry głowy, ale również miejsc takich jak zgięcia stawowe. Jak wygląda ta dermatoza i w jaki sposób można sobie z nią poradzić? Podpowiadamy.

Czym jest atopowe zapalenie skóry głowy?

Atopowe zapalenie skóry głowy jest przewlekłą, dermatologiczną chorobą, która bardzo często ma podłoże genetyczne. Dlatego też najczęściej rozpoczyna się w dzieciństwie, a dokładnie w okresie niemowlęcym, choć tak naprawdę w wielu przypadkach pojawia się również w późniejszym wieku. 

Szacuje się, że z dolegliwością tą zmaga się około 10-15% dzieci i 1-1,5% osób dorosłych. Zmiany wypryskowe w okolicy owłosionej skóry głowy najczęściej obserwowane jednak są u niemowląt. W ich przypadku ryzyko nawrotu choroby w wieku dorosłym jest wyższe niż u zdrowych osób. 

Objawy atopowego zapalenia skóry głowy

Atopowe zapalenie skóry głowy objawia się obecnością zmian wypryskowych, których lokalizacja różni się w zależności od wieku pacjenta. U niemowląt pojawiają się głównie na twarzy i na skórze głowy. Z kolei u dorosłych i starszych dzieci dodatkowo w zgięciach stawowych kolan, przedramion czy nadgarstków. 

Chorobie towarzyszy również uporczywy świąd, który znacząco obniża komfort życia chorego. Dodatkowo może wystąpić lichenizacja, a więc istotne pogrubienie naskórka. Lekarz diagnozujący atopowe zapalenie skóry głowy kieruje się kryteriami opracowanymi przez Hanifina i Rajkę, a czasami dodatkowo badaniami laboratoryjnymi. 

Przyczyny atopowego zapalenia skóry głowy

Przyczyn atopowego zapalenia skóry głowy może być kilka, a etiologia tej choroby nie została jeszcze całkowicie poznana. Sucha skóra twarzy i na innych obszarach może być wywołana przez czynniki genetyczne. Jednak najczęściej objawy AZS wywołują czynniki środowiskowe. 

Wśród nich wymienia się między innymi stres, zaburzenia hormonalne, kontakt z substancjami o działaniu drażniącym i alergizującym, a więc różnego rodzaju kosmetykami i detergentami. Również warunki klimatyczne, a także kontakt z roztoczami, sierścią zwierząt czy pyłkami roślin, mogą wywołać atopowe zapalenie skóry głowy. 

Leczenie atopowego zapalenia skóry głowy

Leczenie atopowego zapalenia skóry głowy jest wyłącznie objawowe. Dermatolog po ustaleniu diagnozy zaproponuje pacjentowi preparaty miejscowe lub doustne. Te pierwsze to głównie maści i żele o działaniu antybakteryjnym, przeciwświądowym, przeciwzapalnym i immunosupresyjnym, które zawierają na przykład glikokortykosteroidy. 

Leczenie ogólne, a więc doustne z kolei obejmuje stosowanie leków antyhistaminowych, glikokortykosteroidów, cyklosporyny A czy metotreksatu. W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeżeli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, wdrażana jest dodatkowo antybiotykoterapia. 

Atopowe zapalenie skóry głowy a właściwa pielęgnacja 

W leczeniu i profilaktyce nawrotów atopowego zapalenia skóry głowy bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Należy więc postawić na szampony o działaniu leczniczym, które są pozbawione substancji drażniących i wywołujących przesuszenie naskórka, a więc silnych detergentów, SLS-ów, SLES-ów, barwników, konserwantów czy związków zapachowych. 

Bardzo ważna jest technika mycia głowy. Czynność ta nie powinna trwać dłużej niż 5 minut, a temperatura wody nie może przekraczać 37 stopni, ponieważ ciepło sprzyja rozwojowi stanu zapalnego. Skórę należy delikatnie osuszać czystym ręcznikiem wykonanym w 100% z bawełny. Dodatkowo można ją zabezpieczyć preparatami o działaniu nawilżającym i łagodzącym.

Grafika: www.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak nauczyć się szpagatu? Wszystko, co musisz wiedzieć!
/
Jak nauczyć się szpagatu? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Zastanawiasz się, jak zrobić szpagat? Koniecznie przeczytaj nasze wskazówki, z których dowiesz się, jak się nauczyć szpagatu.
Polecamy