Grzybica pochwy – objawy i leczenie

Be healthy/Żyj zdrowo
Redaktor Blue Whale Press
Grzybica pochwy – objawy i leczenie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Grzybica pochwy jest dość częstym problemem u wielu kobiet. Objawia się w bardzo bolesny sposób i jest zaraźliwa, przez co bardzo łatwo jest paść jej ofiarą. Dowiedz się, jakie są objawy grzybiczego zapalenia pochwy oraz jak można je leczyć, aby szybko pozbyć się problemu i móc funkcjonować bez odczuwania bólu.

Grzybica pochwy jest bolesna!

To, co trzeba przede wszystkim wiedzieć o grzybicy pochwy, to fakt, że jest jednym z niewielu zapaleń, które powodują ból. Jest on bardzo silny, a przy okazji wyjątkowo odczuwalny podczas stosunku i oddawania moczu. Może się również nasilać w trakcie trwania miesiączki. Istotne jest to, że tego bólu nie da się zignorować ani wygłuszyć, np. lekami przeciwbólowymi.

Według wielu kobiet ból występujący przy grzybicznym zapaleniu pochwy nie pozwala sprawnie funkcjonować w ciągu dnia ani logicznie myśleć. Niektórym nawet znacząco utrudnia chodzenie. Taki poziom bólu w okolicach sromu i pochwy najczęściej świadczy o zapaleniu grzybiczym. Gdy się takowy odczuwa, należy skorzystać z pomocy specjalisty. Dobrze jest udać się do ginekologa w celu ustalenia dokładnego działania. Na start może jednak wystarczyć teleporada lekarska, która umożliwia nie tylko zdobycie leków, lecz także skierowań do specjalistów czy zwolnień L4.

Upławy i swędzenie

Poza przejmującym bólem występują inne objawy. Wyróżnić można przede wszystkim swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk sromu oraz pochwy. Do tego dochodzą również upławy. Te nie mają specyficznego zapachu, który odczuwalny jest w przypadku zapalenia bakteryjnego, ale ich konsystencja i struktura od razu wskazuje na to, że w organizmie pojawiła się grzybica. Uwagę przyciągają małe, białe kulki, które wyglądem przypominają twaróg. Jest to jasny sygnał, który świadczy o zapaleniu grzybiczym pochwy. Widząc takie upławy, od razu trzeba działać. Grzybica sama z siebie nie przejdzie. Z uwagi na sposób działania grzybów, będą one stale się rozmnażać i kolonizować na błonie śluzowej, co może spowodować tylko więcej bólu i problemów ze zdrowiem.

Leki przeciwgrzybiczne

Warto na wstępie zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego, jak domowe i skuteczne sposoby na wyleczenie grzybicy pochwy. Jeśli już pojawiło się zapalenie, zadziałają na nie tylko specjalne medykamenty z apteki. Są to substancje przeciwgrzybiczne, które pomagają pozbyć się problemu z organizmu i na nowo równoważą florę bakteryjną pochwy, aby nie powstawały nowe zapalenia.

W aptekach znaleźć można różnego rodzaju tabletki oraz znacznie skuteczniejsze preparaty w postaci maści czy globulek, które aplikuje się dopochwowo. Co ważne, takie leki można zakupić bez recepty. Powinniśmy to zrobić już w pierwszych dniach rozwoju zapalenia grzybiczego. Im szybciej się zareaguje, tym lepiej. Czas działania w tym przypadku jest bardzo istotny.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten inne tematy? Sprawdź stronę Seniore.pl, na której znajdziesz szereg ciekawych informacji o zdrowiu, badaniach i o sposobach dbania o seniorów.

Fot.: CDC/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zacząć ćwiczyć?
/
Jak zacząć ćwiczyć?
Jak zacząć ćwiczyć? Przede wszystkim potrzebujesz motywacji i wiedzy o tym, jak walczyć z wymówkami.
Polecamy