Be healthy Żyj zdrowo

Ashwagandha – co to jest i jakie ma działanie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ashwagandha, znana również jako indyjski żeń-szeń, czy witania ospała cieszy się obecnie dużą popularnością. Z tego powodu możemy bez problemu znaleźć preparaty zawierające tę cenną roślinę. Warto jednak wiedzieć, że jej właściwości cenione są już od tysięcy lat, a jej korzeń, owoce i liście wykorzystywano w naturalnej medycynie ajurwedyjskiej. Czym dokładnie jest ashwagandha i jakie ma działanie? Podpowiadamy.

Ashwagandha – co to jest?

Ashwagandha to roślina kserofityczna należąca do rodziny psiankowatych, a więc tej samej, do której przynależą warzywa takie jak pomidor, papryka czy ziemniak. Naturalnie występuje głównie w Azji Południowo-Wschodniej i w Afryce. Witania ospała jest krzewem, który osiąga 150 cm wysokości. Posiada owalne liście i czerwone lub czerwono-pomarańczowe owoce o średnicy 5-8 mm. Jej powierzchnię pokrywają krótkie, srebrno-szare włoski. 

Roślina ta jest szeroko wykorzystywana w indyjskiej medycynie niekonwencjonalnej ze względu na jej duży potencjał leczniczy wiążący się z bogatym składem chemicznym. Obecnie ashwagandha dostępna jest na przykład na stronie https://www.izielnik.pl/ashwagandha w preparatach według producenta ułatwiających wyciszenie i zasypianie.

Jakie właściwości ma ashwagandha?

Witania ospała znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających, wyciszających, redukujących stres i napięcie emocjonalne. Z tego powodu wykorzystywana jest zwłaszcza w okresach wzmożonego napięcia psychicznego i nerwowego. Może być stosowana również jako uzupełnienie terapii stanów depresyjnych, lękowych, leczenia bezsenności, czy chronicznego zmęczenia. W jej korzeniach i liściach znajdują się m.in. witanolidy, witaferyny, alkaloidy, flawanoidy i saponiny. Ta pierwsza substancja aktywna ma właściwości antybakteryjne, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i cytostatyczne. Z kolei obecne w ashwagandzie glikowitanoidy odpowiadają za działanie adaptogenne tej rośliny. 

Działanie ashwagandy 

Indyjski żeń-szeń ma działanie uspokajające i przynoszące spokój umysłu. Wspiera jednak również koncentrację, dodaje energii i wigoru i pozwala przywrócić siły witalne. Ashwagandha pobudza również namnażanie się monocytów B i T, a także komórek NK odpowiadających za zwalczanie m.in. wirusów i bakterii. Ma więc wpływ na nasz układ odpornościowy. Może wspierać również tarczycę, zmniejsza też poziom cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą typu drugiego, obniża ciśnienie krwi, wspomaga pracę mózgu i łagodzi stany zapalne. Wzmacnia też kondycję fizyczną, przyczyniając się do poprawy wyników sportowych, a także wspomaga proces odchudzania.

Grafika: www.freepik.com

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Musisz zobaczyć

Przeczytaj więcej

post-image
Jedz zdrowo

Jak wybrać idealną kawę do swojego ekspresu: Poradnik dla kawoszy

Wielu miłośników kawy uwielbia korzystać z ekspresów do kawy w celu przygotowania swojego ulubionego napoju w domowym zaciszu. Jednak wybór odpowiedniej kawy do ekspresu może być wyzwaniem, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych na rynku gatunków, smaków i zapachów. W tym poradniku podpowiemy, jak dokonać właściwego wyboru i znaleźć idealną kawę do swojego ekspresu. Przyjrzymy się różnym czynnikom, które należy wziąć pod uwagę, w tym rodzajom ziaren, paleniu, stopniowi zmielenia i markom kawowych. Zrozumienie rodzajów ziaren Przy wyborze kawy do ekspresu ważne jest, aby zrozumieć różnice między rodzajami ziaren. Najpopularniejsze rodzaje to arabica i robusta. Arabica charakteryzuje się delikatnym smakiem, wyższą...
Czytaj więcej