Wschodnie sztuki walki – od czego warto zacząć?

Zajęcia
Justyna Jarmułowicz
Wschodnie sztuki walki – od czego warto zacząć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W naszych czasach sztuki walki postrzegane są raczej jako hobby, choć bywają chwile w życiu człowieka, kiedy trzeba umieć stanąć we własnej obronie. Jeśli zdecydowałaś się nauczyć samoobrony, warto zwrócić uwagę na wschodnie sztuki walki.

Wschodnie sztuki walki – podział i rodzaje

Wschodnie sztuki walki można umownie podzielić na trzy grupy: chińskie, japońskie i tajskie. Wszystkie trzy różnią się między sobą filozofią prowadzenia walki. Chińskie sztuki walki są ukierunkowane na samoobronę. Dominują tu elementy obrony, blokowana, różnego rodzaju dźwignie i rzuty. Główna strategia polega na obróceniu silnych stron przeciwnika przeciwko niemu samemu. Japońskie sztuki walki, na odwrót, specjalizują się w atakach, a tajskie – są nieco bardziej okrutne i skoncentrowane na przetrwaniu. W tej dyscyplinie jest wiele bolesnych ciosów.

Jeśli zaczynasz swoją przygodę ze wschodnimi sztukami walki, warto zacząć od tych najłagodniejszych, czyli skoncentrowanych na samoobronie. Przyjrzyjmy się im wszystkim po kolei.

Chińskie sztuki walki

Chińskie sztuki walki, potocznie nazywane Kung Fu, przedstawiają ogromną różnorodność technik obronnych, pomocnych w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. 

Tuishou lub „pchające ręce” 

Tuishou idzie zazwyczaj w parze z Tai Chi – techniką samoobrony. Zadaniem Tuishou jest wyprowadzenie przeciwnika z równowagi. Ponieważ samo w sobie Tuishou jest nieefektywne, naucza się go wespół z Tai Chi. Razem właśnie tworzą zestaw technik walki, rozwijających w praktykujących koordynację ruchów, wytrzymałość i elastyczność.

Sanshou lub Sanda

Sanshou, znany również jako chiński boks lub kickboxing, to system walki opracowany pierwotnie przez chińskie wojsko, nawiązujący do tradycyjnego Kung Fu i nowoczesnych technik walki. Sanshou obejmuje ciosy rękami i nogami, dlatego sportowcy przystępują do pojedynku w pełnym rynsztunku (hełm, rękawice bokserskie, osłona klatki piersiowej i pachwin). To wolna walka, w której wszystkie style i chwyty są dozwolone.

Pak Hok

Ten pochodzący z północnej części Chin styl walki charakteryzuje się obroną i atakiem z dużego dystansu oraz stosowaniem niskich, prostych pod względem technicznym kopnięć. Pak Hok jest stylem chętnie wybieranym przez początkujących, gdyż pozwala na osiąganie szybkich postępów i widocznych efektów, co nie oznacza jednak, że styl ten jest ubogi. Wręcz przeciwnie, skomplikowana struktura technik pozwala na doskonalenie psychiki i ciała.

Japońskie sztuki walki

Swoją przygodę ze wschodnimi sztukami walk możesz też rozpocząć od łagodniejszych japońskich stylów walki. Jednym z nich jest Jiu-Jitsu.

Jiu-Jitsu

Nazywane sztuką miękkiego ustępowania, Jiu-Jitsu jest dyscypliną, której główną zasadą jest rozpracowanie taktyki przeciwnika poprzez znalezienie jego słabych stron i wykorzystanie ich przeciwko niemu. Jiu-Jitsu jest sportem bardzo kontaktowym, co oznacza, że stosuje się w nim wiele dźwigni i rzutów. Wykorzystywane tu chwyty nie wymagają jednak dużej siły, a raczej zwinności, sprytu i umiejętności logicznego myślenia. Jiu-Jitsu legło też u podstaw innych sztuk walki, takich jak judo, aikido, karate i sambo.

Aikido

Piękna sztuka walki polegająca na unikaniu ataku i obronie przed nim. Praktykujący aikido poruszają się ruchem okrężnym, który pozwala na ciągłą kontrolę przeciwnika. Aikido rozwija nie tylko sprawność fizyczną, ale również kładzie nacisk na sferę moralną.

Zdj. główne: Thao LEE/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Tagi
Rekomendowane
Odkrywaj tajniki pielęgnacji skóry dojrzałej: jak dbać o cerę po 50-tce?
/
Odkrywaj tajniki pielęgnacji skóry dojrzałej: jak dbać o cerę po 50-tce?
Przeczytaj, jak odpowiednio pielęgnować skórę dojrzałą i utrzymać jej młodzieńczy wygląd. Poznaj skuteczne metody, odpowiednie kosmetyki i dobrą dietę dla cery po 50. roku życia.
Polecamy