Co wpływa na efektywność treningu?

Porady
Kinga Sobczak
Co wpływa na efektywność treningu?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Na efektywność naszych treningów składają się wiele czynników. Wymarzona forma nie jest zależna tylko od ćwiczeń. Zobacz, na co zwracać uwagę, żeby trening był jak najbardziej efektywny.

Odpowiednia dieta

Niezależnie od tego, jaką aktywność fizyczną podejmujesz, dieta powinna być uzupełnieniem Twojego planu treningowego. Zapotrzebowanie na kalorie i konkretne składniki odżywcze dla osoby aktywnej fizycznie różni się od zaleceń dla osoby, która nie uprawia żadnego sportu. Żeby dobrze zbilansować dietę dla osoby aktywnej fizycznie, najpierw należy wyliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Im większy jest poziom aktywności, tym więcej kalorii należy dostarczyć organizmowi. Pod uwagę bierze się też płeć, wiek, wzrost i wagę.

Białko to najważniejszy ze składników naszego ciała. Nie dość, że pobudza organizm do budowy masy mięśniowej i wzmacnia kości, to dzięki niemu jesteśmy mniej podatni na kontuzje. Dlatego jest tak ważne w diecie osób aktywnych fizycznie. Z racji, że przy wykonywanych regularnie treningach zapotrzebowanie na białko jest wyższe, możesz mieć problem z dostarczeniem go organizmowi w odpowiednich ilościach. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie odżywka białkowa, która pozwoli Ci zapewnić optymalną ilość białka. Odżywki oferowane są w różnych smakach, więc z pewnością znajdziesz coś idealnego dla siebie.

Sen

O tym, jak ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest sen, wie chyba każdy. Nieprzespana noc może skutkować osłabieniem, zniechęceniem, brakiem motywacji do czegokolwiek. W przypadku regularnej aktywności fizycznej ta kwestia jest jeszcze ważniejsza. Żeby Twój trening przynosił planowane efekty, wysypiaj się i dbaj o to, żeby nie być przemęczoną.

Trening musi być optymalny

Co to znaczy? Że nie powinnaś wykonywać treningu, który Cię przeciąża. Dostosuj ćwiczenia do swojej kondycji i siły. Żeby zwiększać swoje umiejętności i dążyć do lepszych wyników, początkowo wykonuj te same, prostsze ćwiczenia. To pozwoli Ci opanować podstawy i technikę. Ważne jest też to, żeby dbać o systematyczność treningu. Regularne ćwiczenia pomogą Ci zrealizować Twój plan treningowy. Pamiętaj jednak, że efekty nie pojawią się od razu i czasami trzeba nieco na nie poczekać. Nie zapominaj też, że regeneracja jest równie ważna jak trening. Jeśli będziesz „przeplatać” dni treningowe z dniami regeneracji, zapewnisz sobie większą wydajność i sprawność mięśni.

Dbaj o urozmaicenie

Zróżnicowany trening pozwoli na to, żeby angażować wszystkie partie ciała. Na przykład, trening siłowy buduje szybkość i siłę mięśni, aerobik stymuluje serce i układ oddechowy, a dzięki rozciąganiu utrzymasz optymalne warunki pracy ciała.

Nowe motywatory

Na efektywność wykonywanego treningu wpływa też otoczenie. Jeżeli nie będzie odpowiadało Ci miejsce, w którym ćwiczysz, trening nie będzie tak efektywny, jak mógłby być. Dlatego zwróć uwagę na to, na jakiej siłowni ćwiczysz – czy odpowiada Ci jej wystrój i muzyka, która towarzyszy Ci podczas treningu?

Zdrowie

Stan Twojego organizmu jest kluczowy dla skuteczności treningu. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości, mogą one wpływać negatywnie albo nawet uniemożliwiać kolejne sesje treningowe. Infekcje i przeziębienia powodują ogólne osłabienie, więc kiedy jesteś chora, ćwiczenia nie będą dla Ciebie przyjemnością. Jeżeli natomiast jakieś dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, warto skorzystać z porady lekarza. Mogą one wynikać z niedoborów pewnych witamin albo składników odżywczych, ale mogą też oznaczać coś poważniejszego, dlatego nie bagatelizuj ich.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Polecamy