Be fit Porady

Co ubrać na trekking?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Trekking to popularne hobby i sposób spędzania wolnego czasu. Jego zwolennicy pasjonują się wycieczkami pieszymi, często w niesprzyjających warunkach. Trekking klasyczny to sport znajdujący się pomiędzy wspinaczką a hikingiem – ale wymaga znacznie lepszego przygotowania fizycznego niż ten ostatni. Z tego powodu sprzęt i ubrania wykorzystywane podczas trekkingu zazwyczaj również są bardziej profesjonalne.

Rzeczy niezbędne podczas trekkingu

Trekking nie jest sportem ekstremalnym, a do jego uprawianie nie są potrzebne żadne wyjątkowe umiejętności. Właściwie wystarczy tylko chęć i przygotowanie fizyczne, a każdy może wybrać się na wyprawę trekkingową. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, jak się do niej przygotować – ponieważ w praktyce trudne warunki mogą sprawić trudność nawet osobom z najlepszą kondycją. Podstawowymi elementami odzieży, którą musisz mieć, wybierając się na trekking, są: bielizna termoaktywna i skarpety termoaktywne, spodnie trekkingowe (wykonane z wytrzymałego i dość elastycznego materiału), bluza, kurtka przeciwdeszczowa oraz buty trekkingowe. Pamiętaj również o zabraniu dodatkowych egzemplarzy odzieży w zależności od ilości dni, które zamierzasz spędzić na wędrówce oraz przewidywanej pogody.

Jakie powinny być buty trekkingowe?

W czasie krótszych i lżejszych wędrówek, na przykład wypraw w okolicach miasta i na szlaki turystyczne, z pewnością sprawdzą się buty sportowe, które znajdziesz na przykład tutaj: https://sportgrand.pl/. Jeśli znajdujesz się w momencie przejściowym między hikingiem a trekkingiem, takie obuwie będzie dla Ciebie idealne z powodu swojej wygody i lekkości. Natomiast dla zaawansowanych trekkingowców zdecydowanie lepsze będą treki, czyli buty trekkingowe. Tego typu obuwie charakteryzuje się wykonaniem z wytrzymałego materiału, często wysoką cholewką (zabezpieczającą ścięgna i kostki) i ogólnym przystosowaniem do poruszania się po trudnym terenie. Jest droższe niż buty sportowe, ale wynika to z jego właściwości, a jeśli planujesz wyprawy, podczas których będziesz musiał się wspinać, przeprawiać przez pasma górskie albo ostre kamienie – jest to absolutny must have.

Co jeszcze powinno znaleźć się w plecaku trekkingowym?

Zanim wyruszysz na wyprawę bez wątpienia powinieneś odwiedzić sklep myśliwski lub sklep ze sprzętem turystycznym i zaopatrzyć się w niezbędne przedmioty, które umożliwią Ci podróżowanie. Podstawę stanowią oczywiście namiot, śpiwór i karimata. Zamiast tej ostatniej możesz również zdecydować się na matę samopompującą, a niektórzy preferują hamak i namiot hamakowy. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że takie rozwiązanie – chociaż z pewnością wygodne i lżejsze niż namiot – wymaga obecności drzew podczas każdego noclegu. Jeśli podczas wędrówki będziesz samodzielnie przygotowywać posiłki potrzebujesz również kuchenki turystycznej z butlą gazową, zapałek, krzesiwa albo zapalniczki, naczyń i termosu. Dobrym pomysłem jest wzięcie takiej ilości jedzenia, jakiej potrzebujesz do najbliższego postoju w pobliżu sklepu (uwzględniając niewielki zapas na wypadek wydłużenia się przeprawy przez wyznaczony odcinek). Potrzebne będą Ci również: apteczka turystyczna, latarka czołówka, scyzoryk i nóż.

Zdjęcie główne: pexels.com/Abhishek Gaurav

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Musisz zobaczyć
Przeczytaj więcej
post-image
Be healthy
Leczenie niepłodności – jak radzić sobie psychicznie?
Niepłodność to trudne doświadczenie, które dotyka wiele par na całym świecie. Oprócz wyzwań fizycznych, jakie stawia przed parą, niepłodność może również wywierać ogromny wpływ na stan psychiczny osób zmagających się z nią. Jak sobie z tym radzić?
Czytaj więcej