Na trening

Jak wybrać właściwy stanik do ćwiczeń?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Fot. Elly Fairytale/Pexels.com

Każda fanka fitnessu powinna mieć w swojej garderobie odpowiedni stanik sportowy. Jest on niezbędny, jeśli chcemy utrzymać nasze piersi w dobrej kondycji. Marki takie jak Adidas, czy Triumph stworzyły modele idealnie dopasowane do kobiecego ciała. Dzięki nim poczujemy się swobodnie, a jednocześnie piersi będą utrzymywały się w jednej pozycji przez cały trening!

Czemu stanik sportowy to podstawa?

Wiele kobiet wybiera zwykłe staniki lub w ogóle z nich rezygnuje. To niestety ogromny błąd, który może kosztować nas utratę jędrności oraz zmianę kształtu biustu.

Na Uniwersytecie Portsmouth prowadzono badania na temat zagadnień sportowych, w tym również biustonoszy do ćwiczeń. Okazało się, że dobrze dobrany biustonosz sportowy potrafi zmniejszyć ruch biustu o około 74%. Biustonosz tradycyjny jednie o 34%. Ta rozbieżność wynika z innej budowy odzieży sportowej dla kobiet.

Bardzo intensywny wysiłek fizyczny sprawia, że biust może ulec deformacji oraz staje się mniej elastyczny. Przy każdym kroku czy ruchu piersi unoszą się o około 9 cm. Ponieważ nie mają one mięśni, nie mogą chronić się przed takimi wstrząsami i pasma tkanki łącznej w piersiach, zwane więzadłami Coopera, mocno się rozciągają, a to znacznie wpływa na zmniejszenie jędrności biustu.

Staniki sportowe mają znacznie wyższe zabudowanie oraz specjalne paski materiału pod piersiami, by nawet w trakcie intensywnego joggingu nie utraciły swojej jędrności. Noszenie odpowiedniej bielizny sportowej ma pozytywny wpływ na wygląd piersi – nie są narażone na ciągłe unoszenie się i opadanie, a tkanka łączna nie rozciąga się tak mocno.

Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do mięśni tkanka łączna nie powróci do swojej dawnej formy, dlatego dbałość o stabilizację biustu jest szczególnie ważna podczas każdego treningu.

Jakie są plusy noszenia stanika sportowego?

Sportowe staniki mają wiele zalet. Oto kilka z nich: 

  • biustonosze sportowe przeciwdziałają poruszaniu się biustu na boki oraz w górę i w dół, a stabilizacja pozwala na ochronę ich jędrności,
  • stanik sportowy jest wykonany z miękkiego i bardzo oddychającego materiału, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać,
  • sportowy biustonosz znacznie lepiej wydala nadmiar potu, dlatego podczas nawet bardzo intensywnego treningu skóra jest sucha,
  • są znacznie lżejsze i bardziej elastyczne w przeciwieństwie do biustonoszy klasycznych, co pozwala na ich noszenie podczas uprawiania jogi, czy stretchingu, ponieważ nie krępują naszych ruchów.

Jaki powinien być dobrze dopasowany biustonosz sportowy?

Sportowy biustonosz dobieramy podobnie jak stanik tradycyjny. Powinien być dobrze dopasowany pod biustem, ale nie może nas uciskać. Bardzo ważne są również szerokie, ale  regulowane ramiączka, które dobierzemy indywidualnie do swoich wymiarów. Często modele sportowe mają nieco szerszy i nieco ciaśniejszy pas obejmujący część pod biustem. Jeśli stanik jest dobrze dobrany, zarówno przód, jak i tył jest na jednej pozycji i nie przesuwa się. To bardzo ważne, ponieważ cały stelaż, wraz z miseczkami musi być stabilny, co przeciwdziała bólowi kręgosłupa. Szerszy pas pod biustem wskazany jest dla miseczek od C w górę. Wtedy piersi są odpowiednio uniesione, a plecy odciążone.    

Miseczki muszą obejmować całą pierś, a jeśli mają pod spodem fiszbiny, powinny one kończyć się w połowie mostku i sięgać pod pachę, by cała pierś była nimi objęta. Niewskazane są zbyt małe miseczki, ponieważ biust może się z nich „wylewać”, a sam stanik nie da nam odpowiedniej stabilizacji. Wiele biustonoszy ma dość mocno zabudowane miseczki, co przeciwdziała przemieszczaniu się piersi w trakcie biegania, czy skoków.

W stanikach sportowych niezmiernie ważny jest materiał, który powinien być oddychający. Przydatne są siateczki pod pachami oraz przy miseczkach, zapewniające odpowiednią wentylację. Warto też zwrócić uwagę na szwy, które powinny być płaskie i mało wyczuwalne, co zminimalizuje ryzyko niebezpiecznych obtarć.

Wyróżniamy kilka modeli sportowych staników:

  • compression bra – to staniki idealne dla pań o mniejszej miseczce od A do B; znacznie minimalizują ruchy piersi oraz ściskają je do siebie, 
  • encapsulated compression bra – odpowiedni dla kobiet o większym biuście, ponieważ miseczki są zabudowane oddzielnie i każda z nich utrzymuje jedną pierś; jest też odpowiedni dla pań uprawiających sport zawodowo, 
  • adjustable encapsulated compression – to bardzo profesjonalne modele staników, które dodatkowo mają regulowaną pod biustem taśmę; idealna do joggingu, czy crossfitu, wykazuje się najlepszą stabilnością. 
Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Musisz zobaczyć
Przeczytaj więcej
post-image
Be healthy
Leczenie niepłodności – jak radzić sobie psychicznie?
Niepłodność to trudne doświadczenie, które dotyka wiele par na całym świecie. Oprócz wyzwań fizycznych, jakie stawia przed parą, niepłodność może również wywierać ogromny wpływ na stan psychiczny osób zmagających się z nią. Jak sobie z tym radzić?
Czytaj więcej